Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Patriotyzm

„Zapal Światło Wolności” w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

zapal światło wolności fot. ipn.gov.pl

Jak co roku Instytut Pamięci Narodowej zachęca do włączenia się do akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności”. Odbędzie się 13 grudnia pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy, udział w niej weźmie wielu polityków i tysiące Polaków, którzy zechcą o 19.30 zapalić w oknie świecę, by upamiętnić tych, którzy z powodu represji w czasie „grudniowej nocy” nie doczekali wolnej Polski.

 

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II, a wezwał do tego również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

 

Iluminacje, koncerty, żywe lekcje historii

Wiele ważnych budynków i obiektów w kraju – jak Stadion Narodowy, katowicki Spodek, gdański Pomnik Poległych Stoczniowców czy Tauron Arena i Teatr Bagatela w Krakowie – zyskają iluminacje i specjalne napisy, upamiętniające obchody rocznicy stanu wojennego. IPN przygotował również informacje dla szkół oraz tysiące naklejek i ulotki ze światłem wolności.

Do udziału w żywej lekcji historii, przygotowanej w jeżdżącym ulicami Warszawy Ikarusie IPN zaprasza 13 grudnia. Pojazdem poruszającym się szlakiem miejsc związanych ze stanem wojennym będzie można podróżować w godz. 10.00–18.00. A w tym autobusie – posłuchać piosenek z tamtych lat i prelekcji historyków. Również 13 grudnia o 17.30 odbędzie się promocja książki dr Grzegorza Majchrzaka z Biura Badań Historycznych IPN „Tajemnice stanu wojennego” (Przystanek Historia w Warszawie). Tego samego dnia w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie o 13.00 zostanie otwarta wystawa „Fenomen Solidarności”. Od 9 grudnia natomiast na Placu Piłsudskiego w Warszawie można oglądać wystawę „586 dni stanu wojennego”, która m.in. upamiętnia dramaty ofiar i pokazuje sprzeciw Polaków wobec rządów ekipy Jaruzelskiego.

 

Salwa honorowa dla górników, konferencja i koncert

IPN uroczyście upamiętni 16 grudnia 35. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. W obchodach w Katowicach pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy weźmie udział prezes IPN Jarosław Szarek. Zaplanowano m.in. przemarsz pod Krzyż Pomnik Górników przy kopalni „Wujek” oraz apel poległych i salwę honorową dla uczczenia ofiar szturmu ZOMO.

13 i 14 grudnia w Katowicach odbędzie się konferencja naukowa „Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne”. Poznamy m.in. szczegóły śledztw prokuratorów IPN związanych z internowaniami, tłumieniem demonstracji i pacyfikacją strajków, weryfikacją dziennikarzy, stosowaniem tzw. ścieżek zdrowia oraz funkcjonowaniem wojskowych obozów internowania. Specjaliści opowiedzą o prawnych przeszkodach podczas ścigania zbrodni komunistycznych popełnionych w tym okresie, podadzą kulisy śledztwa w sprawie pacyfikacji KWK „Wujek” i KWK „Manifest Lipcowy”. Jednym z prelegentów będzie prokurator Andrzej Pozorski – dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN. Wśród akcji pod patronatem Instytutu jest także Bieg Dziewięciu Górników, zaplanowany na 16 grudnia. Weźmie w nim udział 400 uczniów wraz z opiekunami z 40 szkół województwa śląskiego.

17 grudnia zapraszamy natomiast o 17.30 na wielki koncert w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Usłyszymy tam nie tylko „kultowe” utwory z lat 80. w aranżacjach czołowych artystów sceny rockowej, reggae i hip-hopu, ale zobaczymy też multimedialne wizualizacje i animacje. Wystąpią m.in. Paweł Kukiz, Ania Rusowicz czy Dariusz „Maleo” Malejonek, Armia, Janusz „Yanina” Iwański&Y-Band, współpracujący w przeszłości m.in ze Stanisławem Soyką i Maanamem. Publiczność będzie też miała okazję posłuchać Jana Trebuni-Tutki i wielu innych.

 

Pomnik Ofiar Stanu Wojennego, konferencje, koncerty

13 grudnia w Gdańsku zostanie odsłonięty Pomnik Ofiar Stanu Wojennego. Stanie w miejscu śmierci Antoniego Browarczyka, ucznia zakładów elektromechanicznych, członka duszpasterstwa dominikańskiego, śmiertelnie postrzelonego podczas protestów pod siedzibą KW PZPR po pacyfikacji strajku w Stoczni Gdańskiej. Pomnik przedstawia sylwetkę leżącego młodego mężczyzny, przykrytego flagą „Solidarności”. Współorganizatorem uroczystości jest IPN.

Gdańszczanie usłyszą koncert zespołów: „Armia”, „Izrael”, „Bielizna”, „Kryzys”, „Fabryka” (Słynna sala BHP w Gdańsku) i zobaczą wystawy – „Antoni Browarczyk – pierwsza ofiara stanu wojennego w Gdańsku (Targ Rakowy) oraz „586 dni stanu wojennego” (Plac Solidarności). Ekspozycje będą otwarte do 5 stycznia 2017 r.

Więcej informacji o obchodach rocznicy stanu wojennego można znaleźć na stronie ipn.gov.pl oraz na stronach 11 oddziałów Instytutu.

Oceń treść:
;