Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Pod oknem

Zaproszenie na konferencję o Akcie zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu

akt zawierzenia świata bożemu miłosierdziu fot. miłosierdzie.pl

„Akt Zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – znaczenie i perspektywy” - to temat konferencji naukowej, jaka odbędzie się 26 listopada br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Prelegenci przedstawią analizę treści modlitwy, którą po raz pierwszy wypowiedział Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 roku i podsumowanie wydarzeń 20-lecia, a w panelu dyskusyjnym zostanie podjęta próba wyznaczenia kierunków dalszych działań duszpasterskich.

 

Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00 w Auli św. Jana Pawła II. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: ks. dr Paweł Ptasznik, przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II i rektor kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, ks. dr hab. Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, a także ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Chcemy w czasie naszej konferencji spojrzeć na Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu jako jedno z najważniejszych wydarzeń pontyfikatu św. Jana Pawła II – przypomnieć w jakich okolicznościach został on dokonany i ukazać jego aktualność w naszych czasach. Papież Franciszek pozdrawiając uczestników wydarzeń rocznicowych zgromadzonych w Łagiewnikach 14 sierpnia br. powiedział po modlitwie Anioł Pański: “Dziś bardziej niż kiedykolwiek dotąd widzimy znaczenie tego gestu, który pragniemy odnowić w modlitwie i przez świadectwo życia. Miłosierdzie jest drogą zbawienia dla każdego z nas i dla całego świata”. Ważną częścią konferencji będzie podsumowanie tego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 20 lat – prezentacja tych miejsc w Polsce i na świecie, które zawierzyły się Bożemu Miłosierdziu i gdzie odmawiana jest ta piękna papieska modlitwa. Podsumujemy także ostatni rok – czas przygotowań do obchodów 20-lecia, w które zaangażowaliśmy ponad 100 miejsc kultu Bożego Miłosierdzia na całym świecie. Mamy nadzieję, że czerpiąc inspiracje z przeszłości, będziemy realizować testament, który pozostawił nam św. Jan Paweł II, gdy mówił na zakończenie homilii 17 sierpnia 2002 roku: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata” – mówi ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Panel dyskusyjny „W jakim wymiarze orędzie Bożego Miłosierdzia i Akt zawierzenia mogą wyznaczyć kierunek programu duszpasterskiego dla współczesnego Kościoła w Polsce i na świecie?” poprowadzi ks. dr Jan Dohnalik z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W popołudniowej części spotkania organizatorzy zapraszają na modlitwę w Godzinie Miłosierdzia, Mszę świętą oraz otwarcie wystawy „Miłosierdzie nadzieją dla świata”. – Na 20 planszach pokażemy wybrane miejsca z wszystkich kontynentów, które w roku jubileuszu włączyły się do naszej inicjatywy duszpasterskiej. Można będzie zobaczyć jak kult Bożego Miłosierdzia wygląda w dalekiej Australii, Papui Nowej Gwinei, Burkina Faso, Brazylii, Argentynie, a także w Ugandzie, Boliwii, Meksyku, Ekwadorze, Francji, Białorusi, Austrii, Czechach, Chorwacji oraz Wietnamie, Walii, Kazachstanie i na Węgrzech. To wielkie bogactwo Kościoła, które ukazuje nam, że orędzie Bożego Miłosierdzia nie ma granic i, jak symbolizuje to tabernakulum w Bazylice Bożego Miłosierdzia, łączy cały świat – wyjaśnia ks. Bielas.

Organizatorami konferencji są: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Patronatem honorowym objęli konferencję Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski oraz Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego, a patronatem naukowym – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Źródło:
;