Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Kulturalnie

Zaskocz dominikanów zdjęciem lub filmem

 fot. Fotolia.com

Jeszcze tydzień mają chętni, którzy chcieliby spróbować swoich sił w 13. Dominikańskim Festiwalu Filmowym "Slavangard". Na wydarzenie można zgłosić film lub zdjęcie, które będzie nawiązywać do tegorocznego hasła "Potęga smaku".

Festiwal jak co roku organizuje klasztor oo. dominikanów poprzez dominikańskie duszpasterstwo akademickie „Beczka” w Krakowie, pod honorowym patronatem prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów o. Paweł Kozacki OP. Jak podkreśla opiekun duchowy “Beczki”, o. Janusz Pyda OP, wybrany temat przewodni to nawiązanie do osoby Zbigniewa Herberta.

- Chcieliśmy uczcić i przypomnieć, że rok, w którym ogłaszaliśmy hasło tej edycji był właśnie jemu poświęcony. Poza tym chcieliśmy zwrócić uwagę na ten wątek jego twórczości, który go charakteryzuje, a często jest niesłusznie zapominany, a mianowicie związku między etyką i estetyką, a więc tym, co dobra, a tym, co piękne  - wyjaśnia dominikanin.

Jak dodaje uczestnicy zaproszeni są do tego, by pochylić się nad tym, że współcześni często tracą z oczu to, że zachowania dobre i etyczne są też po prostu zachowania pięknymi. Do takiej aktywności zachęceni są, zgodnie z regulaminem, wszystkie duszpasterstwa, wspólnoty i instytucje chrześcijańskie w Polsce oraz twórcy indywidualni.

Jak tłumaczą organizatorzy głównymi celami dominikańskiego festiwalu filmów krótkometrażowych są „rozpowszechnianie kultury filmowej, umożliwienie uczestnikom rozwoju w zakresie sztuki kinematografii, a przede wszystkim stworzenie okazji do spotkania się wszystkich członków wspólnot z całego kraju".

Aby wziąć udział w konkursie przez specjalny formularz na stronie www.slavangard.pl do 24 marca należy przesłać film przygotowany zgodnie z wymogami organizatorów. Dzieło nie może być dłuższe niż 8 minut, nie może być wcześniej publikowane oraz musi nawiązywać do tegorocznego hasła wydarzenia.

Filmy można zgłosić na konkurs w trzech kategoriach: film fabularny, film dokumentalny oraz animacja/film eksperymentalny. Najlepsi twórcy zostaną nagrodzeni w każdej z wymienionych kategorii, ponadto wyróżniony zostanie najlepszy film ogółem oraz najlepsze wykorzystanie hasła festiwalu. Przewidziano także Nagrodę Specjalną Jury oraz Nagrodę Publiczności.

Oprócz konkursu filmowego studenci związani z krakowskimi dominikanami przygotowali także konkurs fotograficzny. Miłośnicy dobrych kadrów mogą zgłaszać zdjęcia w kategoriach: portret, środowisko, kultura i ludzie (1 zdjęcie) lub reportaż (od 3 do 9 zdjęć).

13. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach od 16 do 19 maja, a  jej punktem kulminacyjnym będzie uroczysta Gala Finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody w ramach dwóch konkursów: filmowego oraz fotograficznego.

Oceń treść:
Źródło:
;