Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka

Wydarzenia: Światowy Dzień Onkologii

Solidarność

 fot. materiały prasowe

Krakowskie Hospicjum św. Łazarza prowadzi akcję #KoledaDlaHospicjumChallenge. W ramach inicjatywy można nagrać i przedstawić własne wykonania kolędy w mediach społecznościowych, a jednocześnie wesprzeć finansowo placówkę.

- Zbliża się wyjątkowy czas świąt Bożego Narodzenia, które w tym roku w naszej placówce będą trudniejsze, gdyż, z racji trwającej pandemii, wizyty bliskich w zasadzie się nie odbywają. Zresztą, wszystkim nam jest trudno, bo w zasadzie każde spotkania przed- i świąteczne zostały w jakiś sposób ograniczone. Nasza akcja ma wnieść trochę radości w ten niełatwy czas - opisuje Renata Połomska z najstarszego w Polsce hospicjum.

Stąd właśnie zrodził się pomysł, by zachęcić do kultywowania świątecznych tradycji kolędowania i składania życzeń. Inicjatywa jednocześnie ma wyrazić solidarność z chorymi, jak i wesprzeć finansowo Hospicjum św. Łazarza, które z powodu pandemii zmaga się z poważnymi kłopotami finansowymi.

- Choć w tym roku zmieniło się bardzo wiele - wolontariusze i rodzina w bardzo niewielki sposób mogą mieć styczność z naszymi podopiecznymi, a hospicjum boryka się z trudnościami natury finansowej - to jedno pozostaje niezmienne. Chorzy nadal potrzebują specjalistycznej opieki oraz zwykłej, ludzkiej troski, a hospicjum wsparcia społeczeństwa, aby pełnić swoją misję - podkreśla Połomska.

Każdy, kto chce wziąć udział w akcji krakowskiego hospicjum może nagrać film, na którym wykonuje kolędę lub piosenkę świąteczną, następnie udostępnić go w mediach społecznościowych (np. Facebook, Instagram czy YouTube), przy okazji złożyć datek kolędowy, a dodatkowo nominować innych do udziału w akcji #KoledaDlaHospicjumChallenge.

Ambasadorka akcji Lidia Jazgar, wokalistka zespołu Galicja, zachęca, aby w oczekiwaniu na Boże Narodzenie zrobić coś dobrego. Sama wraz gitarzystą Ryszardem Brączkiem wykonała dla hospicjum piosenkę „Prezentów czas”. Akcji dali się porwać także pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie. Są już też kolejni nominowani kolędnicy.

Szczegółowe informacje o akcji można pozyskać na stronie internetowej www.pomagam.pl/KoledaDlaHospicjum. Tam też można dokonać wpłat na rzecz Hospicjum św. Łazarza.

- Zasada jest prosta, nie o formę tutaj chodzi, tylko o dobre chęci - bo przecież kolędować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej! Nominujemy trzech kolejnych kolędników, którzy mają trzy dni na podjęcie wyzwania. Niech ten świąteczny czas, pomimo trudnej rzeczywistości, będzie dla nas wszystkich szczególny - zachęca Połomska. Dodaje przy tym, że to dzięki zaangażowaniu każdego i prostym gestom życzliwości mogą dziać się rzeczy wielkie.

Działania Hospicjum św. Łazarza w Krakowie można wesprzeć również przez dokonanie wpłaty na konto bankowe o nr 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688 (Alior Bank) z dopiskiem „wirtualna puszka”.

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstało dzięki pracy grupy synodalnej przy kościele Arka Pana w Nowej Hucie. Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" zostało zarejestrowane w 1981 r. Natomiast dom hospicyjny otwarto w 1998 r. Głównym zadaniem hospicjum jest udzielanie pomocy medycznej i duchowej chorym w ostatnich stadiach schorzeń oraz ich rodzinom. Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św. Łazarza” jest Organizacją Pożytku Publicznego.

Oceń treść:
Źródło:
;