Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Polska

 fot. nockonfesjonalow.pl

Już po raz siódmy rozpoczęły się zapisy kościołów, które wezmą udział w ogólnopolskiej akcji Noc Konfesjonałów, tym razem pod hasłem: „Światło Miłosierdzia”. Pierwsza jej edycja zorganizowana została dla uczczenia piątej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w 2010 roku. Chodzi o to, by w okresie bezpośrednio poprzedzającym święta Wielkiej Nocy była możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi św. co najmniej do północy.

 

Inicjatywa ma charakter reewaneglizacyjny i skierowana jest przede wszystkim do osób oddalonych od regularnego życia duszpasterskiego, które często nie uczestniczą w parafialnych rekolekcjach i innych formach duchowej formacji. Noc Konfesjonałów stara się być wyrazem miłosiernego wyczekiwania na każdego, kto pragnie powrócić z wygnania grzechu. 

Organizowana inicjatywa z roku na rok zyskuje coraz większą grupę zwolenników, czego wyrazem jest duża liczba uczestniczących w spowiedzi oraz czuwaniu wiernych, a także rosnąca liczba parafii zgłaszających chęć wzięcia udziału w akcji. Wydarzenie to zyskało również poparcie Papieża Franciszka, który słysząc o Nocy Konfesjonałów podczas wizyty „ad limina” polskich biskupów, poprosił aby na całym świecie przeprowadzić podobną akcję. W odpowiedzi na tę prośbę Papieża od dwóch lat, także w wielu parafiach naszego kraju, organizowana jest przed IV Niedzielą Wielkiego Postu inicjatywa „24 godziny dla Pana”. Obie wspólnie starają się działać dla poszerzania grona osób, do których skierowane jest zaproszenie do duchowego przeżycia Wielkiej Nocy.

Do współtworzenia akcji zaproszone są wszystkie parafie. By wziąć w niej udział, wystarczy przeprowadzić nocną spowiedź w Wielki Czwartek lub Wielki Piątek co najmniej do północy oraz zarejestrować kościół w serwisie Nockonfesjonalow.pl. Serwis internetowy akcji oraz aplikacja na smartfony umożliwiają szybkie znalezienie najbliższego kościoła akcji wraz z wyznaczeniem trasy do wybranej świątyni.

;