Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

Wydarzenia:

Solidarność

Zbuduj FreeDOM - schronisko dla ofiar handlu ludźmi w Kenii

 fot. Materiały prasowe

Pomogli blisko 300 ofiarom handlu ludźmi, a dla ponad 20 tysięcy osób na terenie całej Kenii przeprowadzili warsztaty uświadamiające na temat zagrożenia. Obecnie HAART Kenya przy wsparciu Fundacji Razem dla Afryki, stara się o wybudowanie schroniska dla kobiet i dzieci – ofiar procederu. 18 października (Europejski Dzień Przeciw Handlowi Ludźmi) ruszyła kampania #Zbuduj FreeDOM.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa, pomoc medyczna, psychologiczna i prawna, umożliwienie zdobycia kwalifikacji zawodowych, oraz pomoc w odzyskaniu poczucia wartości i godności – temu służyć ma ośrodek który powstanie w Nairobi.

Organizacja HAART Kenya powstała w 2010 roku, z inicjatywy zamieszkałego w Kenii Polaka, Radosława Malinowskiego oraz irlandzkiej zakonnicy s.Mary O'Malley. Malinowski, konsultant ds. problemu, autor publikacji dot.  spraw migracji, bezpieczeństwa i sytuacji społecznej w Afryce Wschodniej, z handlem ludźmi zetknął się wcześniej w Malawi i RPA.

„Ofiarę werbuje się poprzez fałszywą ofertę pracy, a następnie wykorzystuje. W przypadku młodych kobiet to przede wszystkim wyzysk seksualny. Proceder dotyka też mężczyzn wykorzystywanych do ciężkich prac, oraz dzieci, na których zarabia się ze sprzedaży narządów. Osoby, którym udaje się uciec, są wyniszczone psychicznie i fizycznie. Jako HAART pomogliśmy juz prawie 300 ofiarom – choć w paru drastycznych przypadkach pomoc ograniczyła się do opieki paliatywnej i pomocy rodzinie w organizacji pogrzebu ofiary” – mówi Malinowski.

Potrzebę wybudowania ośrodka uwidoczniła sytuacja z początku roku, kiedy dzięki staraniom organizacji HAART możliwy był powrót do kraju 32 kobiet, zwerbowanych wcześniej pod pozorem pracy do Libii.

„Zostały tam wykorzystane. Po ich sprowadzeniu z powrotem do kraju musieliśmy znaleźć im schronienie. Był 24 grudnia – większość instytucji zamknięta. Znaleźliśmy schronisko, ale potraktowali to jako formę biznesu. Kobiety umieszczono w blaszanym baraku, żywiono bardzo źle, a my płaciliśmy za te warunki jak za dobry hotel” – mówi Malinowski.

Schronisko HAART będzie pomagać za darmo, jego powstanie uzależnione jest wyłącznie od finansowego wsparciu darczyńców. Kampania # Zbuduj FreeDOM www.zbudujfreedom.pl w pierwszej fazie potrwa do końca roku 2015 r.

„Ofiary wymagają kompleksowej i zindywidualizowanej opieki. Z zasady każda ofiara po zgłoszeniu się i potwierdzeniu jej statusu wymaga testów medycznych, opieki psychologa, niekiedy pomocy prawnej. To często wymaga czasu, w trakcie którego osoba pokrzywdzona będzie pod fachową opieką w bezpiecznym miejscu” – wyjaśnia Malinowski.

HAART Kenya to organizacja pozarządowa założona w 2010 roku przez prawników i misjonarzy w celu walki z procederem handlu ludźmi w krajach Afryki. Działania HAART to przede wszystkim bezpośrednia pomoc ofiarom oraz kampanie społeczne, szkolenie uświadamiające, eventy zwracające uwagę na skalę problemu. Do chwili obecnej organizacja uratowała prawie 300 osób, przeprowadziła setki zajęć uświadamiających docierając do ponad 20 000 mieszkańców slumsów i terenów wiejskich, zorganizowała serię spotkań dla instytucji państwowych oraz pozarządowych.

Działania HAART obejmują też wsparcie w zakresie pomocy medycznej, porad psychologicznych, transportu, szkoleń, opłacenia czesnego, doradztwa prawnego itd.  HAART jest członkiem sieci COATNET i licznych programów partnerskich z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi, współpracuje z policją i organizacjami rządowymi, a także na zasadach formalnej umowy z komórkami „Justice and peace” archidiecezji Nairobi i diecezji Ngong.

Organizator kampanii – Fundacja Razem dla Afryki, została ustanowiona w lutym 2014 roku w Łodzi. Jest organizacją non-profit, działającą w obrębie wsparcia projektów rozwojowych, medycznych i edukacyjnych oraz z zakresu ochrony praw człowieka. Fundacja wsparła m.in. budowę szkoły oraz powstanie pierwszej przychodni w wiosce Uduophori na terenie wikariatu Bomadi w stanie Delta w Nigerii. Fundacja od początku promuje też działania organizacji HAART Kenya, mającej siedzibę w Nairobi, niosącej pomoc ofiarom handlu ludźmi na terenie Afryki Wschodniej.

;