Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Film

„Zerwany Kłos” – film o męczeństwie bł. Karoliny Kózkówny

zerwany kłos fot. Materiały prasowe

17 lutego na ekrany polskich kin wejdzie film „Zerwany Kłos” – dramat historyczny o męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny w reżyserii Witolda Ludwiga. W rolę bł. Karoliny wcieliła się Aleksandra Hejda, a w roli jej ojca widzowie zobaczą Dariusza Kowalskiego.

 

Trwa I wojna światowa. Carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. 16-letnia Karolina Kózkówna, ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka.

Bł. Karolina pozostaje szlachetnym wzorem do naśladowania w obliczu prześladowania katolików na całym świecie. Ta prosta, wiejska dziewczyna ustrzegła swej dziewczęcej godności i dochowała wiary w Jezusa Chrystusa. Jest drogowskazem dla świata, w którym Boga próbuje zatrzeć się w ludzkim sercu, a samego człowieka odrzeć z jego godności.

W rolach głównych wystąpili m.in. Aleksandra Hejda (bł. Karolina Kózkówna) i Dariusz Kowalski (Jan Kózka). – Historia ojca Karoliny jest niezwykle dramatyczna. Było dla mnie wielkim wyzwaniem, żeby jakoś „dobrać się” do tej postaci, jakoś ją obronić… – mówi Dariusz Kowalski, który wcielił się w tę rolę, w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl. – Jego zachowanie pozostaje tajemnicą. Zostawił przecież córkę w rękach sołdata, wiedząc, co ją może czekać. Wydawać by się mogło, że powinien bronić Karoliny za wszelką cenę. Z drugiej strony – w domu zostawił liczną rodzinę… Ten człowiek do końca życia zmagał się z wyrzutami sumienia – podkreśla Kowalski specyfikę swojej postaci.

Twórcami filmu są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. – Wszystkich nas łączy pragnienie nowej ewangelizacji świata poprzez kulturę, w tym także poprzez film. Mamy świadomość ogromnej potrzeby kształcenia i wychowania młodzieży w duchu tradycji narodowej, pielęgnowania polskości, a także rozwoju świadomości obywatelskiej i patriotycznej – podkreślają twórcy filmu z Fundacji Lux Veritatis.

Film pt.: „Zerwany kłos” został zaprezentowany publiczności wczesną jesienią 2016 r. na zakończenie jubileuszowych obchodów 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Premiera była zarazem wotum wdzięczności za dar spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Polsce podczas ŚDM.

Film "Zerwany Kłos" wejdzie na ekrany polskich kin 17 lutego 2017 roku w dystrybucji Kondrat – Media.

Muzykę do filmu stworzył Krzysztof Aleksander Janczak. Skomponowaną przez niego ścieżkę dźwiękową wykonał 60-osobowy skład Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Radosława Labahua. Nagrań dokonano w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Nagranie zrealizował Rafał Paczkowski. Partie sopranowe wykonała Dorota Szczepańska, natomiast wokale etniczne Maria Natanson. Instrumentalne partie etniczne wykonali muzycy zespołu DesOrient specjalizujący się w muzyce filmowej, zwłaszcza Michała Lorenca.

Utworem promującym film „Zerwany kłos” jest piosenka: „Warto jest wierzyć”. Autorem tekstu jest scenarzysta i reżyser filmu Witold Ludwig. Do wykonania utworu dała się zaprosić wybitna aktorka musicalowa i piosenkarka Zofia Nowakowska znana z wielu ról w Teatrze Buffo m.in. z tytułowej roli w „Romeo i Julii”, a obecnie artystka teatru Roma. Autorem muzyki do tej piosenki jest Jakub Milewski, absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

Oceń treść:
;