Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Wydarzenia: Dzień Niepełnosprawnych

Solidarność

podzielnik fot. Caritas Laudato Si

Caritas, w ramach projektu inspirowanego ekologiczną encykliką papieża Franciszka „Laudato si’”, zachęca do wymiany sąsiedzkiej i dzielenia się używanymi rzeczami. Organizacja zaprasza do udziału w konkursie, w którym nagrodą jest pomoc w stworzeniu własnego podzielnika.

 

– Podzielnik działa jak sklep z używanymi rzeczami – z tą różnicą, że wszystko w środku jest za darmo. Ma zachęcić do wymieniania się rzeczami, które są w dobrym stanie, ale zalegają w naszych domach i ich nie używamy, a mogą się przydać innym – tłumaczy Angelika Baran z Caritas Polska.

Dziel się zamiast kupować

Korzystanie z podzielnika to alternatywa dla nie zawsze przemyślanych zakupów prowadzących do gromadzenia mnóstwa rzeczy, w tym ubrań, jednorazowego użytku, których zarówno produkcja jak i utylizacja wiążą się z ogromnymi kosztami dla środowiska.

– Papież Franciszek powiedział: „Klimat jest dobrem wspólnym, wszystkich i dla wszystkich. (…) Ludzkość wezwana jest do uświadomienia sobie konieczności zmiany stylu życia, produkcji i konsumpcji, by powstrzymać globalne ocieplenie albo przynajmniej wyeliminować przyczyny wynikające z działalności człowieka.” – przypomina Angelika Baran. – Idąc w ślad za tym przesłaniem zachęcamy do dzielenia się rzeczami, bo to jeden ze sposobów, aby zatrzymać spiralę konsumpcjonizmu. Punktów ułatwiających taką wymianę jest coraz więcej, szczególnie w dużych miastach, a my chcemy, żeby również osoby z mniejszych miejscowości zobaczyły jaka to świetna inicjatywa. Dlatego wyjaśniamy, jak założyć podzielnik w swojej miejscowości – dodaje.

Podzielnik w czterech krokach

Na stronach projektu Caritas Laudato si’ można znaleźć krótką instrukcję stworzenia podzielnika. Na początku dobrze jest zorganizować grupę ludzi, którzy będą chcieli działać na rzecz lokalnego środowiska. Następnie trzeba znaleźć przestrzeń łatwo dostępną dla lokalnej społeczności (można zapytać w parafii, gminie czy organizacjach publicznych o lokal, który nie jest używany). Dodatkową opcją, która nie wymaga dużej powierzchni, jest stworzenie podzielnika on-line, np. na Facebooku, gdzie można będzie wstawiać zdjęcia przedmiotów szukających nowego domu. Mając już ludzi i przestrzeń, wystarczy opracować zasady funkcjonowania podzielnika – określić czym i w jaki sposób można się dzielić – a następnie rozreklamować przedsięwzięcie.

– Najlepiej kierować się zasadą, że przyjmujemy rzeczy w takim stanie, w jakim sami byśmy wzięli je do swojego domu. W nagłośnieniu inicjatywy pomożemy, przekazując wzory identyfikacji wizualnej oraz udostępniając narzędzia promocyjne – zapewnia Angelika Baran.

Uwaga, konkurs!

Lokalne grupy (wspólnoty parafialne, NGO, itp.), które chciałyby wykorzystać pomysł w swoich działaniach na rzecz środowiska i potrzebują pomocy w uruchomieniu podzielnika, mogą wziąć udział w konkursie ogłoszonym w ramach projektu Caritas Laudato si’. Do wygrania są szafy o wymiarach 200x60x200 cm ze stojakami na ubrania oraz wspomniane wsparcie promocyjne.

– Do rozdania mamy 150 podzielników. Ale podzielnik nie może stać się dla nas inspiracją, aby wyczyścić dom z rzeczy, których nikt już nie użyje. Chodzi o to, aby znaleźć rzeczy, które są w dobrym stanie, niezużyte, ale na przykład na nas już za małe, a ktoś może je jeszcze wykorzystać – zastrzega br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji na temat podzielnika, można znaleźć na stronie https://laudatosi.caritas.pl/podzielnik/.

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego materiału wideo na temat podzielnika: https://www.youtube.com/watch?v=Pe0D1wJTwjM.

Źródło:
;