Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Film

Zgłoszenia na Festiwal „Slavangard” do końca maja

 fot. Fotolia.com

Do końca miesiąca zainteresowani mogą zgłaszać prace filmowe i fotograficzne do 14. odsłony Dominikańskiego Festiwalu Filmowego „Slavangard”. Tworzonym filmom i zdjęciom ma przyświecać hasło „Oblicze ziemi”.

Temat przewodni wydarzenia nawiązuje do osoby św. Jana Pawła II, którego 100. rocznica urodzin obchodzona jest w tym roku oraz do jego pierwszej pielgrzymki do Polski, która odbyła się w 1979 r. „40 lat temu, w przeddzień Święta Zesłania, papież wypowiedział pamiętne zdania: »Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!«.  Słowa te stały się impulsem do działania dla wielu Polaków. Mamy nadzieję, że i dla Was będą inspiracją!” - tłumaczą organizatorzy.

Dodają oni, że głównymi celami dominikańskiego festiwalu filmów krótkometrażowych są „rozpowszechnianie kultury filmowej, umożliwienie uczestnikom rozwoju w zakresie sztuki kinematografii, a przede wszystkim stworzenie okazji do spotkania się wszystkich członków wspólnot z całego kraju".

Z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa termin nadsyłania prac został wydłużony do 31 maja. Sama gala finałowa planowana jest dopiero na listopad. W tej sprawie specjalny list do twórców, jak i miłośników festiwalu napisał o. Janusz Pyda OP, duchowy opiekun duszpasterstwa akademickiego „Beczka”, odpowiedzialnego za wydarzenie.

 „Trudności, z którymi borykamy się w obecnej sytuacji, mają dwojaki charakter. Po pierwsze, problemem jest znaczna nieprzewidywalność sytuacji epidemicznej. Nie wiemy, kiedy, w jakiej formie i skali możliwe będą spotkania i wydarzenia grupowe” - opisuje zakonnik na wstępie.

Dodaje, że drugą trudnością jest na chwilę obecną brak środków finansowych niezbędnych do przeprowadzenia konkursu. „»Slavangard« funkcjonuje i funkcjonował dzięki życzliwości osób i firm prywatnych oraz instytucji samorządowych i centralnych. Co w obecnej sytuacji zupełnie zrozumiałe, środki finansowe, na które liczyliśmy od naszych przyjaciół i mecenasów, muszą zostać przeznaczone na potrzeby związane z sytuacją określoną poprzez epidemię” - tłumaczy.

„Mam nadzieję, że jak najszybciej będę mógł przekazać Wam jak najlepsze wieści i poinformować o dalszych etapach XIV edycji Dominikańskiego Festiwalu Filmowego Slavangard” - kończy swój list o. Pyda.

Aby wziąć udział w konkursie, przez specjalny formularz na stronie www.slavangard.pl do 31 maja należy przesłać film przygotowany zgodnie z wymogami organizatorów. Dzieło nie może być dłuższe niż 8 minut, nie może być wcześniej publikowane oraz musi nawiązywać do tegorocznego hasła wydarzenia.

Filmy można zgłosić na konkurs w czterech kategoriach: film fabularny, film dokumentalny, animacja/film eksperymentalny oraz film kręcony telefonem. Najlepsi twórcy zostaną nagrodzeni w każdej z wymienionych kategorii. Ponadto, wyróżniony zostanie najlepszy film festiwalu oraz najlepsze wykorzystanie hasła jego tegorocznej edycji. Przewidziano także Nagrodę Specjalną Jury oraz Nagrodę Publiczności.

Oprócz konkursu filmowego studenci związani z krakowskimi dominikanami przygotowali także rywalizację fotograficzną. Miłośnicy dobrych kadrów, którzy chcą wziąć w niej udział, mogą wysłać autorskie zdjęcia nawiązujące do hasła festiwalu „Oblicze ziemi” w następujących kategoriach: portret, środowisko, kultura i ludzie (1 zdjęcie) lub reportaż (od 3 do 12 zdjęć).  

"Slavangard" jest ogólnopolskim festiwalem filmów krótkometrażowych, przeznaczonym dla wszystkich duszpasterstw, wspólnot i instytucji chrześcijańskich w Polsce oraz twórców indywidualnych.   Organizatorem wydarzenia jest klasztor oo. dominikanów reprezentowany przez dominikańskie duszpasterstwo akademickie „Beczka” w Krakowie.

Oceń treść:
Źródło:
;