Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Życie

„Zhakować ciało: sztuka zostania nadczłowiekiem” – kolejny wykład z cyklu Bioethics Lab (zapowiedź)

 fot. Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki

Geneza, definicje, technologie stosowane w ramach biohackingu oraz jego ocena etyczna będą przedmiotem wykładu prof. Anny Bugajskiej „Zhakować ciało: sztuka zostania nadczłowiekiem”, który odbędzie się w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.

 

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki wznawia, po wakacyjnej przerwie, cykl Bioethics Lab, w ramach którego eksperci z różnych dziedzin (od biologii i medycyny, przez prawo, do filozofii i etyki) prezentują aktualne zagadnienia bioetyczne i zapraszają do dyskusji na ich temat. Październikowy wykład i sesja pytań i odpowiedzi będą poświęcone biohackingowi.

Dr hab. Anna Bugajska z Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie zwraca uwagę, że w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele publikacji z tajemniczo brzmiącym słowem w tytule: „biohacking”. Choć budzą one szerokie zainteresowanie, to wiele osób nie do końca jest świadomych, co słowo „biohacking” oznacza.

– W badaniu z 2020 r. czytamy, że aż 60% ludzi być może słyszało o biohackingu, ale nie do końca wie, czym on jest. Większość z badanych uważa, że biohacking jest naszą przyszłością. Ale równie wiele osób uważa, że nie jesteśmy na niego przygotowani – mówi wykładowczyni etyki i biopolityki.

Czym zatem jest biohacking? Jaka jest jego definicja? Czy jest on bezpieczny? Etyczny? Czy ma coś wspólnego z ruchem hakerskim? Czy faktycznie można zhackować ciało i upgradować je na wyższy level? – na te pytania w swoim wykładzie odpowie dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK. 

Wykład „Zhakować ciało: sztuka zostania nadczłowiekiem” będzie dostępny od środy 5 października od godz. 19.00, a tydzień później (środa 12 października, godz. 19.00) zaplanowana jest sesja Q&A, w czasie której ekspert będzie na żywo odpowiadała na nadesłane pytania. Oba wydarzenia zostaną udostępnione w serwisie YouTube na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki. Szczegóły na stronie www.akademiabioetyki.pl, na której również można bezpłatnie subskrybować newsletter, aby otrzymać linki do spotkania i przypomnienie o wydarzeniu.

Dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK jest adiunktem w Instytucie Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. Członkini Utopian Studies Society - Europe. Współpracuje z International Society for Clinical Bioethics oraz badaczami zrzeszonymi przy UNESCO Chair in Bioethics. Autorka książki o utopii biopolitycznej (evantropii) i licznych artykułów, dotyczących postępu biotechnologicznego i medycznego. Prowadzi zajęcia z etyki oraz biopolityki, jak również seminaria wokół tematyki związanej z humanistyką medyczną oraz społecznymi i kulturowymi aspektami postępu biotechnologicznego.

Bioethics Lab to nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Dostęp do dyskusji i wykładów jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym studentów.

Bioethics Lab to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

;