Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Polska

liturgiści fot. J. Andrzejewski

Gniezno jest miejscem tegorocznego 58. Sympozjum Wykładowców Liturgiki na Wydziałach Teologicznych i w Wyższych Seminariach Duchownych. Rozpoczęte 12 września trzydniowe spotkanie koncentruje się wokół „teologii i liturgicznej praxis Benedykta XVI”.

 

Do Gniezna przyjechało ponad sześćdziesięciu liturgistów z całej Polski, głównie duchownych, ale także świeckich – wykładowców i zainteresowanych tematyką liturgii. Obecna jest także przedstawicielka żeńskich zgromadzeń zakonnych.

„W tym roku pochylamy się nad teologią i liturgią w ujęciu papieża Benedykta XVI. Wokół tej tematyki koncentrują się wszystkie zaplanowane referaty. W ten sposób chcemy oddać hołd papieżowi, którego pożegnaliśmy na przełomie roku” – mówi Michał Mikołajczak, organizator zjazdu, wykładowca w Akademii Mazowieckiej w Płocku.

W pierwszym dniu sympozjum uczestnikom towarzyszyli: abp Józef Górzyński i bp Adam Bałabuch, członkowie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP oraz jej przewodniczący bp Piotr Greger, który obecny będzie do końca spotkania. Z liturgistami spotkał się także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który na zakończenie pierwszego dnia obrad przewodniczył Mszy św. w gnieźnieńskiej archikatedrze.

„Liturgia, z jej tematyką i oczekiwaniami staje się rzeczywistością i życiem, które z kolei prowadzi z powrotem do liturgii i to właśnie przez nią chciałoby ponownie stawać się życiem” – przywołał w homilii słowa papieża Benedykta XVI podkreślając, że „wskazana w tym przypomnieniu dynamika dana jest w szczególny sposób w Eucharystii, w której to, co celebrujemy jest rzeczywistością i życiem, a pozwalając uczestniczyć w misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, oczekuje od nas po prostu życia tym, co sprawujemy”.

„Zatem z celebracji przechodzimy do życia, świadomi, że Msza święta znajduje wypełnienie w konkretnych decyzjach tych, którzy osobiście angażują się w tajemnice Chrystusa” – dopowiedział abp Polak powtarzając raz jeszcze, że „wielka tajemnica wiary zawiera w sobie wezwanie do dawania świadectwa, do bycia świadkiem Chrystusa, do głoszenia Go słowem i życiem”. Takie świadectwo – zaznaczył dalej Prymas – za cenę własnej krwi dali św. Wojciech i beatyfikowana w niedzielę rodzina Ulmów.

Liturgiści będą gościć w Gnieźnie do czwartku 14 września, poznając przy okazji najważniejsze miejsca związane z początkami Kościoła w Polsce i polskiej państwowości. Po wtorkowym zwiedzaniu katedry gnieźnieńskiej i kryjących się w jej podziemiach reliktów wcześniejszych świątyń zobaczą jeszcze Ostrów Lednicki, Giecz, Winną Górę i Biechowo, gdzie w tamtejszym sanktuarium maryjnym będą się modlić pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera.

Źródło:
;