Imieniny: Hieronima, Sebastiana, Ireny

Wydarzenia: Święto Słuzby Więziennej

Małopolska

Złoty medal za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej dla konsul generalnej Węgier w Krakowie

adrienne körmendy i arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Prof. dr hab. Adrienne Körmendy, kończąca misję dyplomatyczną konsula generalnego Węgier w Krakowie, odebrała z rąk abp. Marka Jędraszewskiego Złoty medal św. Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

 

Adrienne Körmendy urodziła się 13 sierpnia 1946 r, w Külsővat na Węgrzech. Jest absolwentką Uniwersytetu im. Eötvösa Lóránda w Budapeszcie. Tytuł doktora nauk historycznych uzyskała na Węgrzech, a tytuł doktora habilitowanego w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1968 do 1986 roku pracowała w Archiwum Węgierskiej Akademii Nauk (od 1981 roku jako kierownik Archiwum).

Do Krakowa po raz pierwszy przyjechała w 1973 roku na staż naukowy. Pogłębiała wówczas zainteresowania związane z regionem małopolskim i śląskim oraz historią osadnictwa w środkowej Europie w wiekach średnich na prawie niemieckim, która stała się późniejszym tematem jej pracy magisterskiej. W jednym z wywiadów Pani Konsul żartobliwie przyznała, iż staż odbyty w Polsce przyniósł efekt uboczny w życiu prywatnym w postaci męża Polaka.

W latach 1990-2004 była pracownikiem węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w służbie dyplomatycznej w Warszawie. Następnie zajęła się pracą dydaktyczną – prowadziła wiele wykładów z zakresu historii Węgier i stosunków międzynarodowych w Katedrze Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Od 14 marca 2014 r. jest konsulem generalnym Węgier w Krakowie.

W uznaniu dotychczasowych zasług na rzecz polsko-węgierskich relacji została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej w 2009 roku oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Węgier w 2012.

Jako konsul generalny reprezentowała naród węgierski na licznych uroczystościach religijnych w Krakowie i całej Archidiecezji. 4 sierpnia 2020 r. odebrała z rąk metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego Złoty medal św. Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;