Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Internet

Złóż życzenia o. Leonowi

 fot. ps-po.pl

Z okazji 85. urodzin o. Leona Knabita OSB benedyktyńskie wydawnictwo i portal PSPO uruchomiły specjalny serwis internetowy, za pośrednictwem którego każdy może złożyć życzenia jubilatowi.

 

„Chcemy nie tylko sprawić przyjemność i radość Ojcu Knabitowi, ale i wesprzeć Jego dzieło, przypomnieć i rozpowszechnić jeszcze bardziej Jego słowa” – mówi Joachim Zelek OSB z opactwa w Tyńcu, który jest twórcą urodzinowego serwisu o. Leona. Za pośrednictwem strony www.jubileusz.ps-po.pl każdy może jubilatowi złożyć życzenia urodzinowe.

Składający życzenia dziękują o. Leonowi, wspominają spotkania z nim, przypominają dedykacje z jego książek, wklejają wierszyki na cześć jubilata. Pan Jarosław nawiązał do kubka z podobizną zakonnika, który został przygotowany specjalnie na 85-lecie: „Ojcze Leonie, patrząc na ten jubileuszowy kubek z Twoim wizerunkiem, pomyślałem sobie, że Ty sam jesteś niczym kubek, z którego pić można niewyczerpaną mądrość, dobroć i radość”. Wydawnictwo TYNIEC przygotowało specjalną promocję i do każdej zakupionej książki o. Leona dokłada kubek z jego podobizną.

O. Leon Knabit swoje 85-te urodziny obchodził 26 grudnia ale twórcy jubileuszowego serwisu zapowiadają, że jeszcze długo będą celebrować te obchody. „Pragniemy, by w najbliższych miesiącach o. Leon stał nam się jeszcze bliższy, dlatego zapowiadamy serię nowych (i odświeżonych) publikacji – będą wywiady, artykuły, wypowiedzi, relacje z ważnych wydarzeń, a nadto archiwalne zdjęcia – i wiele innych, dobrych treści” – informuje Joachim Zelek OSB.

O. Leon Knabit urodził się 26 grudnia 1929 r. w Bielsku Podlaskim. W 1948 r. wstąpił do Siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownego, a 27 grudnia 1953 r. został wyświęcony na kapłana w Siedlcach. Odkrył jednak powołanie zakonne i został mnichem w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1960 r. Później był m.in. proboszczem parafii w Tyńcu, przeorem w Lubiniu i przeorem opactwa w Tyńcu.

O. Leon Knabit OSB jest znany ze swej działalności medialnej – poza licznymi publikacjami książkowymi prowadził też programy telewizyjne, ciągle pisze felietony do gazet i czasopism, można go zobaczyć w mediach społecznościowych – prowadzi m.in. wideoblog. Jest znany ze swojej otwartości, poczucia humoru i dobrego kontaktu z dziećmi i młodzieżą.

23 grudnia 2009 r. „w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:
;