Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Świat

Zmarł ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI

 fot. wikimedia.org

Dzisiaj w Ratyzbonie, w wieku 96 lat zmarł ks. Georg Ratzinger, brat emerytowanego Papieża Benedykta XVI. W ten sposób stracił on ostatniego żyjącego jeszcze członka swojej rodziny. Obaj bracia, tego samego dnia, 29 czerwca 1951 roku przyjęli święcenia kapłańskie. Ks. Georg Ratzinger był muzykiem i nauczycielem słynnego chóru.

 

Po trzydziestu latach pracy jako mistrz chóru w Traunstein, w latach 1964-1994 był dyrektorem chóru katedry w Ratyzbonie. Koncertował z nim po całym świecie i kierował wieloma nagraniami dla Deutsche Grammophon, Ars Musici i innych ważnych wytwórni płytowych z produkcjami dedykowanymi Bachowi, Mozartowi, Mendelssohnowi oraz innym kompozytorom.   

22 sierpnia 2008 roku, dziękując burmistrzowi Castel Gandolfo, który nadał Georgowi honorowe obywatelstwo, Benedykt XVI powiedział o swoim bracie: „Od początku mojego życia mój brat zawsze był dla mnie nie tylko towarzyszem, ale i niezawodnym przewodnikiem. Był on dla mnie punktem orientacyjnym i referencyjnym z jasnością, determinacją swoich decyzji. Zawsze wskazywał mi drogę do przebycia, nawet w trudnych sytuacjach”.

„Mój brat i ja - Georg Ratzinger powiedział 11 lat temu podczas wywiadu - obaj byliśmy ministrantami, obaj bawiliśmy się w odprawianie Mszy. Wkrótce stało się dla nas jasne, najpierw dla mnie, a potem dla niego, że nasze życie upłynie w służbie Kościoła”.

Georg Ratzinger był człowiekiem szczerym i nie przyzwyczajonym do dyplomacji. Na przykład, nigdy nie ukrywał faktu, że nie cieszył się z wyboru brata w kwietniu 2005 roku: „Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tego - powiedział - i byłem trochę rozczarowany... Biorąc pod uwagę jego wielorakie zobowiązania, zrozumiałem, że nasza relacja będzie musiała zostać znacznie ograniczona. W każdym razie, za ludzką decyzją kardynałów stoi wola Boża, i to dlatego musimy powiedzieć «tak»”.

Pomimo problemów z chodzeniem i wzrokiem, starszy brat Papieża, będąc na emeryturze, nadal podróżował z Ratyzbony do Rzymu, gdzie mieszkał przez jakiś czas w klasztorze Mater Ecclesiae, dotrzymując towarzystwa Benedyktowi XVI.

***

“W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia z powodu śmierci ks. prał. Georga Ratzingera jego bratu Benedyktowi XVI, jego rodzinie i bliskim oraz Kościołowi w Niemczech. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie” – napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Oceń treść:
Źródło:
;