Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pod oknem

Zmarł ks. Franciszek Chowaniec. Pogrzeb 12 września

 fot. krakow.oaza.pl

8 września w szpitalu w Oświęcimiu zmarł ks. Franciszek Chowaniec, wieloletni i zasłużony, pierwszy Duszpasterz i Moderator Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Krakowskiej, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 11 września w piątek o godz. 16.00 Mszą św. w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Od godz. 15.00 wspólne czuwanie i modlitwa.

Pogrzeb odbędzie się w rodzinnej Włosiennicy. 12 września, w sobotę o godz. 11.00 Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła, a następnie odprowadzenie na cmentarz parafialny we Włosienicy.

Ksiądz Franciszek Chowaniec urodził się 9 sierpnia 1931 r. we Włosienicy – niewielkiej miejscowości graniczącej z Oświęcimiem. Trzy dni później w kościele parafialnym pw. Św. Michała został włączony do wspólnoty Kościoła.

30 czerwca 1957 roku w Katedrze Wawelskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa lwowskiego Eugeniusza Baziaka. W 1961 roku ksiądz Franciszek został skierowany do parafii  Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, gdzie służył aż 9 lat. W tam czasie spotykał się z księdzem Blachnickim, poznawał kształtujące się dzieło oazy i Krucjaty Wstrzemięźliwości. W 1970 roku Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła powołał księdza Chowańca na stanowisko prefekta Arcybiskupiego Seminarium w Krakowie. W 1973 roku zostało księdzu Franciszkowi powierzone duszpasterstwo ministrantów Archidiecezji Krakowskiej. Rok później został członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, a w 1975 roku – rady wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej. Równocześnie jako proboszcz otaczał opieką mieszkańców Parafii Wszystkich Świętych w Krakowie.

W 1977 roku Ksiądz Chowaniec został mianowany Duszpasterzem Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, którą funkcję pełnił do 2001 roku. W tym czasie przeprowadził Ruch w naszej diecezji przez ciężkie dla kraju wydarzenia przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, stanu wojennego, a wreszcie obalenia komunizmu i odrodzenia suwerennej Polski. Mimo wielu trudności, czas jego posługi był okresem dynamicznego rozwoju i rozkwitu Ruchu w Archidiecezji Krakowskiej. W 1989 roku odbyło się sto  czterdzieści pięć oaz w czterdziestu dwóch ośrodkach. Ogrom pracy, jakiej wymagała organizacja Ruchu na terenie diecezji, nie był w stanie przeszkodzić księdzu Franciszkowi w osobistej pracy z młodzieżą. W latach 1979-96 uczestniczył w przeszło dwudziestu turnusach oaz rekolekcyjnych.

Ks. Franciszek został odznaczony kanonikiem E.C. w 1972 roku. Cztery lata później – kanonikiem R.M. Papież Jan Paweł II uczynił ks. Franciszka 1979 Kapelanem honorowym Ojca św. a 2001 roku Prałatem honorowym.

Podsumowaniem wieloletniej pracy pierwszego moderatora Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej niech będą słowa Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego: „(...) Ksiądz Prałat poświęcił wszystkie swoje siły dla dobra dzieci i młodzieży. Archidiecezja krakowska zawdzięcza niestrudzonej pracy Księdza Prałata tysiące świadomych katolików świeckich i wiele dziesiątek powołań kapłańskich i zakonnych, którzy przeszli formację ministrancką i oazową.”

;