Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Małopolska

Zmarła s. Strzelecka, wieloletni kustosz Domu Rodzinnego Jana Pawła II

 fot. Krzysztof Petela

29 września 2020 r., w wieku 85 lat Nazaretanka Siostra Magdalena Strzelecka, wieloletni kustosz Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach odeszła do Domu Ojca. Funkcję tą pełniła do roku 2010, kiedy to rozpoczęła się przebudowa kamienicy przy ul. Kościelnej 7.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 1 października 2020 r. w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach o godz. 10:00 – różaniec, a następnie Msza Święta żałobna. Siostra Magdalena spocznie na wadowickim cmentarzu parafialnym.

Siostra Magdalena pochodziła ze znanej szczekocińskiej rodziny o patriotycznych tradycjach. Jej ojciec, Antoni, jako legionista Józefa Piłsudskiego brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku i był ranny w bitwie pod Warszawą. W czasie II wojny światowej w ich domu rodzinnym w Szczekocinach była skrzynka kontaktowa placówki Armii Krajowej.

Śluby zakonne przyjęła w 1957 roku w Zgromadzeniu Nazaretanek w Kielcach, następne etapy jej służby zakonnej to Częstochowa, Piekoszów, Kraków, a od 1977 roku nasze Wadowic. Przez kilkadziesiąt lat siostra Magdalena uczyła także religii, w czasach, gdy katecheza była niemile widziana w szkołach. Po 1984 roku, po otwarciu papieskiego muzeum w kamienicy przy ulicy Kościelnej 7 w Wadowicach była także kustoszem placówki, razem z innymi siostrami oprowadzała po niej turystów i pielgrzymów.

Oceń treść:
;