Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Pod oknem

Znamy laureata Nagrody im. Jerzego Ciesielskiego

wręczenie nagrody jerzego ciesielskiego fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska

- Chciałbym zawsze kroczyć drogą najlepszego lekarza duszy i ciała - Jezusa Chrystusa - mówił podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Jerzego Ciesielskiego tegoroczny, 22 jej laureat, dr Czesław Sudewicz z Białej Podlaskiej.

 

Na uroczystość, która tradycyjnie odbyła się w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, dr Sudewicz przybył wraz z liczną rodziną: żoną, dziećmi i wnukami. Gratulacje otrzymał m.in. z rąk żony Jerzego Ciesielskiego Danuty. Dziękując za nagrodę, którą uznał za najważniejszą z dotychczasowych, podkreślił, że oprócz radości jest dla niego także zobowiązaniem. - W zawód lekarza, do którego zostałem powołany, jest szczególnie wpisana służba człowiekowi cierpiącemu, potrzebującemu lekarstwa dla ciała i duszy. Chciałbym zawsze kroczyć drogą najlepszego lekarza duszy i ciała Jezusa Chrystusa - powiedział doktor.

Metropolita krakowski w słowie skierowanym do zebranych odwołał się do dokumentu papieża Franciszka, z listopada 2013 roku „Evangelii gaudium". Ojciec Św. Pisze w nim, że aby społeczność stała się narodem, potrzebna jest powolna i żmudna praca integrowania się, która wymaga czasu. 

- Kiedy podejmujemy jakieś działania, nie do końca zdajemy sobie sprawę jakie będą efekty, ale chodzi o to, żeby podejmować dobre działania, mając ufność, że Boża Opatrzność z tego dobrego działania da, dzięki swojej łasce, wspaniałe owoce na przyszłość - tłumaczył arcybiskup. Dodał także, że to wspaniale odnosi się do działalności Jerzego Ciesielskiego, który podejmował różnorakie działania, mając na uwadze dobro osoby ludzkiej, a jednocześnie dawał Panu Bogu i sobie czas. Metropolita krakowski podkreślił, że dr Czesław Sudewicz, tegoroczny laureat nagrody, także aktywnie działa na rzecz wartości.

- Dziękujemy za to, co pan czynił zwłaszcza w swojej małej ojczyźnie. Jest to działalność, która promieniuje na inne regiony. Pana troska o ludzi i ich życie, zwłaszcza życie nienarodzonych jest budowaniem naszego narodu. Przy różnego rodzaju dyskusjach i manifestacjach jakie miały i mają miejsce w Polsce okazuje się jednak, że zwycięża powszechne zrozumienie tego, czym jest wartość ludzkiego życia, jak trzeba to życie chronić, jak dla niego trzeba się poświęcać, jak trzeba być, mówiąc językiem Levinasa, stróżem swojego brata, jego życia, jego rozwoju, a także być stróżem ciągle na nowo rodzącego się narodu. I za to panu doktorowi pragnę serdecznie podziękować - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski.

Dr Czesław Sudowicz to emerytowany lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii. Obecnie pracownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Rycerz Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie. Działacz „Solidarności". Uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Laurem Medycznym. Od wielu lat aktywny działacz pro-life.

Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego przyznawana jest od 1997 roku przez Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło" oraz Fundację „Źródło". Otrzymują ją osoby, które w szczególny sposób zasłużyły się działalnością na rzecz pomocy rodzinom oraz umacniania rodzin w Polsce.

Sługa Boży Jerzy Ciesielski, patron nagrody, był inżynierem budownictwa, wykładowcą na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Chartumskiego. Zaangażowany w działalność społeczną, turysta, sportowiec. Zaprzyjaźniony z Korolem Wojtyłą, który błogosławił jego małżeństwo. Miał trójkę dzieci. Wraz z dwójką młodszych zginął tragicznie w 1970 roku podczas katastrofy statku na Nilu. Miał 41 lat. W 2014 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót.

Oceń treść:
Źródło:
;