Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Solidarność

Znamy nominacje do Nagrody Tischnera

nagroda tischnera fot. tischner.pl

Konstanty Gebert, Marcin Napiórkowski, ks. Eligiusz Piotrowski, siostry dominikanki prowadzące Dom Chłopaków w Broniszewicach, Anna Dymna oraz Fundacja „Folkowisko” – to tegoroczni nominowani do Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera, która zostanie w tym roku przyznana po raz 23.

 

W tym roku w organizacji nagrody nastąpiła zmiana – decyzję o jej przyznaniu poprzedza ogłoszenie nominacji. Troje nominowanych w obu kategoriach – pisarskiej i społecznej – wyłoniło jury pod przewodnictwem ks. Adama Bonieckiego.

Nominację za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, otrzymali: Konstanty Gebert za książkę „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” (Wydawnictwo Agora, Warszawa 2022), Marcin Napiórkowski za książkę „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022) oraz ks. Eligiusz Piotrowski za książkę „Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa. Od Reimarusa do Ratzingera/Benedykta XVI” (Pracownia Mitopoetyki i Filozofii Literatury UZ, Zielona Góra 2022).

W kategorii „zaangażowanie społeczne” nominacje otrzymały: siostry dominikanki prowadzące Dom Chłopaków w wielkopolskich Broniszewicach; Anna Dymna, która dokładnie dwadzieścia lat temu założyła fundację pomagającą osobom z niepełnosprawnością intelektualną „Mimo Wszystko” oraz Fundacja „Folkowisko”, która stała się jednym z najważniejszych ogniw w łańcuchu pomocy humanitarnej przekazywanej Ukrainie, nierzadko docierając z darami na tereny przyfrontowe.

Tegorocznych laureatów lub laureatki Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera poznamy podczas gali, która odbędzie się w czwartek 30 listopada 2023 o godz. 18 w Nowohuckim Centrum Kultury.

;