Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Małopolska

Znamy program Wianków-Święta Muzyki

 fot. Materiały prasowe

„Program główny Wianków - Święta Muzyki wypełnią dźwięki płynące z trzech scen rozlokowanych na najważniejszych placach krakowskiego Śródmieścia. 20 czerwca centrum Krakowa zanurzy się w muzycznej różnorodności, która sprawi, że każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie” – zapowiada Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

 

Na Rynku Głównym rock będzie mieszał się z elektro-popem. Zaplanowano m.in. koncerty Kaseciarza, Bad Light District, Krzysztofa Zalewskiego, Króla. Wystąpią również Pustki i Muchy. Na finał na scenę wyjdzie Brodka, która od „Grandy” jest ikoną polskiego alternatywnego popu.

Melomanów organizatorzy zapraszają w tym czasie na plac Szczepański, którym władać będą prawdziwi mistrzowie baroku (świętowanie 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha poprzedzi legendarny krakowski zespół – Pod Budą). Capella Cracoviensis zaprezentuje program z najbardziej spektakularnymi utworami instrumentalnymi baroku. Zabrzmi wirtuozowski Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Bacha oraz jego trzecia Suita orkiestrowa D-dur. Program dopełni Concerto grosso a-moll, drugiego największego kompozytora XVIII wieku - Georga Friderica Händla. Muzycy wykonają również rzadko grywany Koncert na 3 trąbki Georga Philippa Telemanna. Wydarzeniem będzie z pewnością koncert „Bach to Moog” w wykonaniu Sinfonietty Cracovii oraz legendy muzyki elektronicznej Craiga Leona. Ukoronowaniem wieczoru i ukłonem w stronę tradycji słowiańskich będzie spektakl formacji Art Color Ballet. Inspiracją do jego powstania był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska za pomocą różnorodnych muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali na wskroś współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego.

Zwolennicy tradycji swoją przystań znajdą także na Małym Rynku. Na tamtejszej scenie folkowej wystąpi zespół góralski popularyzujący folklor Skalnego Podhala od 36 lat – Hamernik i poruszająca się w obrębie piosenki bałkańskiej i poezji śpiewanej – Paulina Bisztyga. Nie zabraknie też historycznych tańców w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, który spektaklem „Sen, muzyka, taniec, bajka” zaprezentuje chopinowskie mazurki, oberki, kujawiaki i krakowiaki. W ramach Dni Lwowskich wystąpi krymsko-tatarski zespół tańca narodowego Qirim oraz Usein Bekirov Trio. Na koniec potężną dawkę słowiańszczyzny zafunduje nam z kolei Sokół Orkestar z Mają Sikorowską.

Wianki – Święto Muzyki to cyklicznie organizowana w Krakowie wielka impreza plenerowa nawiązująca do obchodów Nocy Świętojańskiej -  pradawnych, tajemniczych obrzędów, które miały miejsce podczas letniego przesilenia. Od 2014 wydarzenie organizowane jest w nowej formule jako Święto Muzyki, które odwołuje się do francuskiego „Fête de la Musique” i wzywa do aktywnego uczestnictwa w imprezie. Każdego roku wielotysięczne tłumy krakowian i turystów zbierają się by słuchać koncertów, oglądać widowiska plenerowe oraz wspólnie się bawić. W poprzednich latach w ramach Wianków w Krakowie gościliśmy już takie gwiazdy, jak Lenny Kravitz, Wyclef Jean czy Jamiroquai. Więcej na: www.wianki.eu 

;