Imieniny: Kingi, Krystyny

Wydarzenia: Święto Policji

Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

Solidarność

Zniszczona biżuteria i zużyty telefon w służbie misjonarzom

 fot. materiały prasowe

Czy misjonarzom można pomóc oddając zużyty telefon, stare monety czy zepsutą biżuterię? Okazuje się, że tak, a wszystko w ramach sercańskiej akcji zbieramto.pl.

Biuro Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów zastanawiało się, jak osoby, które nie dysponują nadmiarem gotówki mogą pomóc misjonarzom. - Wiadomo było, że często wspierają oni posługę misji modlitwą, ale często dostawaliśmy zapytania od nich, co jeszcze mogliby zrobić. I tak właśnie zaczęliśmy gromadzić rzeczy, które nawet zniszczone czy pozornie niepotrzebne mogą przynieść środki, które staną się pomocą dla misjonarzy - opisuje ks. Piotr Chmielecki SCJ, odpowiedzialny za akcję zbieramto.pl.

Sercanie zbierają przede wszystkim zniszczoną srebrną i złotą biżuterię. - Ludzie przysyłają do nas lub przywożą starą, często zdezelowaną biżuterię, którą my oddajemy jubilerom. Oni nadają jej drugie życie. Ale nie powstają wtedy ozdoby, ale sercańskie krzyżyki, które można nabyć na stronie www.sklepzmisja.pl - wyjaśnia duchowny.

Ta część akcji wspiera wiercenie studni głębinowych w Czadzie, Tanzanii i RŚA. Z kolei dożywianie i edukację dzieci z Wioski Matki Bożej Miłosierdzia w Opol na Filipinach oraz dzieci z domu dziecka „Hogar de la Esperanza” w Santa Cruz w Boliwii jest możliwe dzięki zbiórce starych monet.

- Mogą to być monety nadal używane lub takie, które już wyszły z obiegu. Jedne oddajemy do kantorów, a drugie sprzedajemy kolekcjonerom - opisuje ks. Chmielecki.

Poza tym, Biuro Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów we współpracy z parafiami prowadzi także zbiórkę makulatury i elektrośmieci. - Niestety z powodu pandemii w tym roku działalność jest ograniczona tylko do parafii św. Stanisława BM w Lublinie oraz parafii MB Nieustającej Pomocy w Lubartowie - opisuje kapłan.

Wsparciem dla misjonarzy mogą być również zużyte telefony komórkowe, tablety i baterie. - Ta zbiórka prowadzona jest dzięki wsparciu firmy REMONDIS, która posiada odpowiednie zgody na zbieranie i recykling tych rzeczy i dostarcza do zainteresowanych placówek edukacyjnych odpowiednie pojemniki - dopowiada ks. Chmielecki.

Wydawać by się mogło, że zniszczone, niepotrzebne rzeczy nie mogą być wartościowe. A jednak, dzięki prowadzeniu akcji zbieramto.pl, sercanie pozyskali w ubiegłym roku blisko 250 tys. zł na działalność prawie 100 misjonarzy na całym świecie.

- Dla przykładu wystarczy 6 kg starego srebra, by w Czadzie wybudować studnię. Zachęcamy więc, by poszukać w szufladach i szafach rzeczy, które są dla nas po prostu zbędne, a w rzeczywistości w dobrych rękach mogą mieć wielki wpływ na życie całych rodzin na drugim końcu świata! - namawia do udziału w inicjatywie ks. Chmielecki.

Szczegółowe informacje o akcji i sposobach jej wsparcia można znaleźć na stronie www.zbieramto.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;