Imieniny: Zenona, Honoraty, Franciszki

Wydarzenia:

Boże Narodzenie

 fot. Beata Orlik

Jedno z 12 dań wigilijnych. Na bazie wywaru warzywnego, aby zachować postność dania. Suszone grzyby nadają zupie cudownego aromatu. Zupę podaje się zazwyczaj z makaronem, np. łazankami. Można też spotkać w wersji zabielanej mąką i śmietaną. Praktycznie w tych częściach Polski, gdzie zupa ta jest podawana, robi się ją w podobny sposób (najczęściej można ją spotkać we wschodniej części Polski, jednak i w innych regionach jest jednym z wigilijnych dań). Podany przepis jest przepisem z mojego rodzinnego domu, jednak po lekturze cudownej książki Hanny Symanderskiej "Polska wigilia", wiem, że przepis ten jest w miarę uniwersalny. W niektórych regionach Polski zupa grzybowa "wymieniana" jest między innymi z barszczem czerwonym z uszkami, żurem białym, zupą rybną lub zupą owocową. Co najciekawsze, w moim domu oprócz zupy grzybowej jest barszcz z uszkami oraz zupa z suszonych owoców.

Składniki:

ok. 1 l wody

garść suszonych grzybów

susz do zup lub kawałki świeżych warzyw (marchewka, pietruszka, seler, natka pietruszki i selara)

1 cebula

2 łyżki masła

1 łyżeczka mąki

1 łyżka śmietany (w temp. pokojowej) 18%

sól, pieprz

makaron typu łazanki do podania

 

Wodę wlewamy do garnka, dodajemy warzywa, wcześniej umyte suszone grzyby. Całość gotujemy, aż grzyby zmiękną i otrzymamy bulion grzybowy. Następnie, wyławiamy grzyby i warzywa. Jeśli bulion wyparował, dodajemy odrobinę wody. 

Grzyby odsączamy. Na patelni roztapiamy masło, dodajemy posiekaną w kostkę cebulę i podsmażamy. Nastęnie, dodajemy pokrojone na mniejsze kawałki grzyby i całość podsmażamy ok. 5-10 miniut. Tak przygotowane grzyby i cebulę dodajemy do bulionu i gotujemy ok. 10 minut. Doprawiamy solą i pieprzem. Odstawiamy na chwilkę z ognia. 

Całość zabielamy mąką rozmieszaną ze śmietaną (możemy dodać odrobinę bulionu, aby łatwiej było rozmieszać mąkę i śmietanę) i zagotowujemy. Podajemy z makaronem typu łazanki.

Smacznego!

 

Oceń treść:
Źródło:
;