Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Internet

„Życie na 100%” - nowe materiały formacyjne dla bierzmowanych

 fot. materiały prasowe

Wydawnictwo św. Stanisława BM w Krakowie przygotowało nowe materiały formacyjne dla kandydatów do bierzmowania, zatytułowane „Życie na 100%”. Dostępne są one w aplikacji mobilnej PentecostApp.

Aplikacja była początkowo komunikatorem między duszpasterzem, a młodzieżą. Dzięki niej można było otrzymywać od prowadzącego wiadomości, inspirujące treści w postaci atrakcyjnych memów czy też pokrzepiające fragmenty z Pisma Św. Dostępny był też panel „Patron na drogę”, czyli krótkie, ale często zaskakujące, życiorysy świętych, pokazujące, że byli oni zwyczajnymi ludźmi zapatrzonymi w Boga.

Od końca września w programie dostępne są materiały formacyjne na temat Ducha Świętego, które mają pomagać w odpowiednim przygotowaniu kandydatów do bierzmowania. Materiały stworzone przez krakowskie Wydawnictwo św. Stanisława BM we współpracy z ks. Markiem Gilskim podzielono na 3 części: „Tajemnica Ducha Świętego”, „Wyjaśnienie obrzędów sakramentu bierzmowania” i „Życie prowadzone pod kierunkiem Ducha Świętego”.

- To zarówno pomoce do przygotowania katechezy dla większej liczby osób, jak i konspekty prowadzenia spotkań w małych grupach. To bardzo pomocne, gdyż często z powodu dużej liczby kandydatów i małej liczby prowadzących, w parafiach niemożliwe jest spotkanie w mniejszym gronie. Nasza aplikacja rozwiązuje ten problem, gdyż prowadzący może najpierw spotkać się z wszystkimi, a później wysyłać konkretne treści mniejszym grupom - tłumaczy Barbara Paprot.

Materiały mogą być elastycznie dopasowywane do rocznej lub dwuletniej formacji. Przy obecnych ograniczeniach sanitarnych pojawiających się w niektórych powiatach, aplikacja jest także sposobem na kontynuowanie przygotowanie do bierzmowania on-line w czasie zwiększonego ryzyka zakażenia koronawirusem.

Jak zauważa Paprot, młodzież często nie wraca do standardowych pisemnych notatek ze spotkań przygotowujących do bierzmowania. - Dzięki wykorzystaniu przez aplikację funkcjonalności powiadomień w telefonie bierzmowany nie musi pamiętać o zaglądnięciu do materiałów, bo ona sama wyśle mu o tym przypomnienie. Dodatkowo specjalnie przygotowane filmy na czas przed i po spotkaniu z udziałem znanego franciszkańskiego muzyka i rekolekcjonisty, o. Łukasza Buksy, pozwalają jeszcze lepiej zawalczyć o chwilę uwagi bierzmowanego, starając się w zamian zostawić mu inspirującą myśl - podkreśla Paprot.

Filmiki do spotkań uzupełnione są pytaniem o opinię lub przemyślenia bierzmowanego. Udzielona w ramach aplikacji odpowiedź jest widoczna dla prowadzącego, który na najbliższym spotkaniu może odnieść się do udzielonych odpowiedzi, zachowując poufność przesłanych mu odpowiedzi. - To duża zmiana, bo wcześniej informacje przez aplikację mógł wysyłać tylko animator - wskazuje Paprot.

Szczegółowe informacje o materiałach formacyjnych „Życie na 100%” oraz aplikacji PentecostApp dostępne są na stronie www.stanislawbm.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;