Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Religie

szofar fot. wikipedia.org

Wspólnota Żydowska na całym świecie obchodzi dziś Rosz ha-szana – Nowy Rok. Jest to czas modlitwy, podsumowania i planów na przyszłość. Z tej okazji na ręce Michaela Schudricha naczelnego rabina Polski, życzenia wspólnocie żydowskiej w Polsce złożył abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

„W tradycji hebrajskiej to także świętowanie stworzenia człowieka, którego Pan Bóg uczynił na swój obraz i podobieństwo (Rdz 1, 26-27). Dźwięk zaś szofaru, wykonanego z rogu baranka, przypomina nam ofiarę Abrahama, który pomyślnie przeszedł próbę zawierzenia Bogu. Był gotów ofiarować swego syna Izaaka, ale po interwencji anioła zamiast swego syna ofiarował baranka (Rdz 22,1-18)” – czytamy w życzeniach abp. Gądeckiego.

„Mając w pamięci kontekst biblijny – w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce – życzę Błogosławionego Nowego Roku 5777. Niech Bóg, na którego obraz i podobieństwo zostaliśmy stworzeni, błogosławi Wspólnocie Żydowskiej w Polsce w Nowym Roku, aby mogła przejść wszelkie próby wiary na wzór patriarchy Abrahama. Świętowaniu zaś niech towarzyszą słowa Psalmu 106: Chwalcie Pana, bo dobry, bo na wieki miłosierdzie Jego. Szczęśliwego Nowego Roku!” – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło:
;