Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego

Wydarzenia:

Dialog

Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie razem w Domu Rodziny Abrahamicznej

wieże kościoła i meczetu fot. David Evers / flickr.com

W Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstaje obiekt, który stanie się kulturowym punktem odniesienia dla religii abrahamicznych: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Będzie obejmował: synagogę, kościół i meczet. Jego powstanie zostało zainspirowane Dokumentem o Braterstwie ludzkim dla pokoju światowego podpisanym 4 lutego 2019 roku. Ma stać się latarnią zrozumienia i pokojowego współistnienia między trzema religiami monoteistycznymi.

 

„Otwarcie Dom Rodziny Abrahamicznej zostało zaplanowane na 2022 rok. Jest on na razie ukończony w 20 proc.” – czytamy w oświadczeniu Wyższego Komitetu ds. Braterstwa Ludzkiego. Budowany na wyspie Saadiyat w Abu Zabi obiekt jest bacznie obserwowany przez Papieża Franciszka i Wielkiego Imama Al-Azhar, Ahmeda al-Tayeba, który zatwierdził projekt.

Jego autorem jest architekt David Adjaye. Wyraża on wspólne wartości judaizmu, chrześcijaństwa i islamu poprzez trzy główne budynki: meczet, kościół i synagogę, znajdujące się w jednym miejscu. Przez to ma tworzyć mosty pomiędzy ludzkimi cywilizacjami i niebiańskimi przesłaniami. Nazwy trzech odrębnych domów to: „Meczet Imama al-Tayeba”, „Kościół św. Franciszka” i „Synagoga Mojżesza Ben Maimona”.

Oprócz trzech miejsc kultu, na miejscu znajdzie się centrum kulturalne, którego celem będzie zachęcanie ludzi do wprowadzania w życie ludzkiego braterstwa i solidarności w ramach wspólnoty, która ceni wartości wzajemnego szacunku i pokojowego współistnienia, przy jednoczesnym zachowaniu unikalnego charakteru każdej wiary.

Oceń treść:
Źródło:
;