Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Watykan

„Żyj wiecznie w Chrystusie” – oficjalny życiorys Benedykta XVI

papież benedykt szesnasty fot. Piotr Tumidajski Papież Benedykt XVI

Watykan opublikował oficjalny życiorys Benedykta XVI, który zgodnie ze zwyczajem został umieszczony w jego trumnie. Podkreśla się tam talent teologiczny zmarłego papieża oraz jego dokonania jako głowy Kościoła.

 

W dokumencie zaznaczono, że „Benedykt XVI umieścił w centrum swojego pontyfikatu temat Boga i wiary, nieustannie poszukując oblicza Pana Jezusa Chrystusa oraz pomagając wszystkim w poznaniu Go, w szczególności poprzez publikację trzytomowego dzieła «Jezus z Nazaretu»”. Uwyraźniono ponadto, że posiadał „rozległą i głęboką wiedzą biblijną i teologiczną” oraz „niezwykłą umiejętność opracowywania pouczających syntez na główne tematy doktrynalne i duchowe, a także na istotne zagadnienia z życia Kościoła i współczesnej kultury”. Te talenty sprawiły, że „pozostawił bogatą spuściznę studiów oraz badań nad podstawowymi prawdami wiary”.

Jako przywódca katolików, „z powodzeniem promował dialog z anglikanami, Żydami i przedstawicielami innych religii; wznowił też kontakty z księżmi z Bractwa św. Piusa X”. Wewnątrz zaś samej wspólnoty Kościoła rzymskokatolickiego „stanowczo zwalczał przestępstwa popełniane przez duchownych wobec nieletnich lub osób bezbronnych, nieustannie wzywając Kościół do nawrócenia, modlitwy, pokuty i oczyszczenia”.

Życiorys kończą słowa błogosławieństwa: „Żyj wiecznie w Chrystusie, Ojcze Święty!”.

Źródło:
;