Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Dziedzictwo

Żywa Szopka znów na Franciszkańskiej

 fot. Łukasz Kaczyński

Po raz kolejny przy klasztorze oo. franciszkanów na ulicy Franciszkańskiej w Krakowie powstanie Żywa Szopka. W tym roku wydarzeniu przewodzą słowa z Ewangelii św. Łukasza: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką”.

Jak podkreśla br. Dawid Furgał, współodpowiedzialny za Żywą Szopkę, to właśnie zrozumienie i przeżycie tych słów chcą zapewnić franciszkanie każdemu przybywającemu. - To ma być przestrzeń ponad wszelkimi podziałami, jakie widzimy na co dzień, a które często są fikcyjne. Miejsce, które jednoczy nas przy Nowonarodzonym w prostej radości z Jego przyjścia na świat - wyjaśnił.

Dodaje, że taka atmosfera, która towarzyszy wydarzeniu co roku, sprawiła, że stało się ono wyjątkową miejską tradycją, tworzącą niezwykłą wspólnotę. - Ludzi, którzy zatrzymują się z biegu codzienności i chcą poczuć prawdziwie chwile wytchnienia w tym świątecznym czasie. Stanąć przed żłóbkiem i ucieszyć się w spokoju z obecności Jezusa i drugiego człowieka - mówi.

Dzięki uprzejmości krakowskiego zoo w Żywej Szopce zagoszczą owce, kozy, lamy, osioł, kucyk i króliki, które zawsze cieszą się największym zainteresowaniem wśród najmłodszych. - Ale nie tylko ich. Dorośli również z zainteresowaniem przybywają, by zobaczyć stajenkę ze zwierzętami. Myślę też, że na pewno jasełka, które prezentujemy, dotykając serc, gdyż w prosty sposób przekazują przesłanie Bożego Narodzenia - podkreśla zakonnik.

Żywa Szopka rozpocznie się 24 grudnia o godz. 22.30. To właśnie wtedy abp Marek Jędraszewski złoży krakowianom życzenia świąteczne. Zebranych rozgrzeje jak co roku zespół „Fioretti”, który poprowadzi wspólne kolędowanie. Po nim w bazylice św. Franciszka z Asyżu rozpocznie się uroczysta pasterka.

W pierwszy i drugi dzień świąt przed Oknem Papieskim kolędować będą: perkusyjny zespół kolędowy „Wołki i Osiołki”, a także grupy „Ku Chwale”, „Kwartet C.D.N.”, „NaNowe” i „Jakubowe Muszelki” oraz oczywiście bracia franciszkanie. W I i II dzień świąt Bożego Narodzenia występy będą się rozpoczynać o godzinie 14:00.

W II dzień Bożego Narodzenia rozpoczęciu spotkania będzie towarzyszył wykład prezentujący ciekawostki związane z grudniowymi świętami. Oprócz tego przygotowany zostanie jarmark książek oraz specjalna kawiarenka w sali bł. Jakuba, a także przestrzeń, gdzie będzie się odbywać modlitwa wstawiennicza.

- W tym roku obchodzimy 200-lecie kolędy „Cicha noc”, która była nagrana niedaleko Salzburga - zapowiada również br. Dawid. Specjalnym gościem wydarzenia będzie zatem konsul honorowy Austrii. Szczegółowe informacje o programie wydarzenia można uzyskać na stronie internetowej www.szopka.franciszkanska4.pl.

Tradycja szopki franciszkańskiej sięga XIII w., gdy św. Franciszek, po uzyskaniu zgody ówczesnego papieża, we włoskiej miejscowości Greccio przygotował żłób, siano oraz woła i osła, chcąc w taki sposób odtworzyć atmosferę betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa. W Krakowie po raz pierwszy taka szopka stanęła w 1991 r.

Oceń treść:
Źródło:
;