Imieniny: Serwacego, Roberta, Glorii

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorego

40. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II

Nauczanie

Papież: Bóg nie boi się zetknięcia z naszymi ranami

 fot. Krzysztof Petela

„Bóg nie jest obojętny, nie zachowuje «bezpiecznego dystansu»; wręcz przeciwnie, zbliża się ze współczuciem i dotyka naszego życia, aby je uzdrowić” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek stwierdził, że Jezus ukazuje oblicze Boga, który stał się bliski naszemu życiu, okazuje współczucie zranionej ludzkości i burzy wszelkie bariery, które uniemożliwiają nam przeżywanie relacji z Nim, z innymi ludźmi i z samymi sobą. W spotkaniu Jezusa z trędowatym mają miejsce jakby dwa „wykroczenia”: prawo łamie trędowaty, który podchodzi do Jezusa oraz sam Jezus, który poruszony litością wyciąga rękę, aby go dotknąć i uzdrowić.

 

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pomimo wyraźnych wskazań ze strony prawa trędowaty wyszedł z izolacji i przyszedł do Jezusa. Jego choroba była uważana za karę Bożą, ale on w Jezusie ujrzał inne oblicze Boga. Tego, który jest Ojcem pełnym współczucia i miłości, uwalniającym od grzechu i przygarniającym z miłosierdziem. Pełna otwartości postawa Jezusa pociągnęła go i pobudziła do wyjścia ze swych ograniczeń i powierzenia Mu swojej bolesnej historii.

Sam Jezus naruszył prawo dotykając trędowatego. Naraził się przez to na rytualną nieczystość. To dotknięcie z miłością oznaczało jednak nawiązanie relacji, zjednoczenie, zaangażowanie w jego życie oraz wzięcie na siebie jego zranień.

„Dzisiaj na świecie wielu naszych braci i sióstr cierpi na chorobę Hansena lub na inne choroby i schorzenia, z którymi niestety związane są uprzedzenia społeczne. Ale każdemu z nas może się zdarzyć doświadczenie zranień, porażek, cierpienia, egoizmu, które zamykają nas na Boga i na innych, ponieważ grzech zamyka nas w sobie z powodu wstydu, upokorzeń, jednak Bóg pragnie otworzyć serce – zaznaczył Papież. – Wobec tego wszystkiego Jezus oznajmia nam, że Bóg nie jest ideą czy abstrakcyjną doktryną, ale jest Tym, który «zanieczyszcza» się naszym zranionym człowieczeństwem i nie boi się zetknięcia z naszymi ranami. «Ale ojcze, co ty mówisz? Że Bóg się zanieczyszcza się?» Tego nie mówię ja, to powiedział o Jezusie św. Paweł: «stał się grzechem». On, który nie mógł zgrzeszyć, stał się grzechem. Popatrz, jak Bóg pobrudził się, aby zbliżyć się do nas, aby okazać współczucie i pozwolić nam pojąć jego bliskość, współczucie i czułość.“

Ojciec Święty stwierdził, że często, aby zachować dobrą opinię i normy społeczne, wyciszamy cierpienie i zakładamy zakrywające je maski. Aby zachować tzw. „święty spokój” i nie pobrudzić sobie rąk tym, co wydaje się nieczyste w innych, odwracamy się i udajemy, że nie widzimy.

„Prośmy Pana o łaskę życia tymi dwoma «wykroczeniami» dzisiejszej Ewangelii. Tak jak trędowaty, abyśmy mieli odwagę wyjścia z naszej izolacji i zamiast pozostać tam, użalać się nad sobą lub płakać z powodu naszych niepowodzeń, zamiast tego idźmy do Jezusa takimi, jakimi jesteśmy: «Panie jestem taki». Wtedy poczujemy serdeczny uścisk, ten piękny uścisk Jezusa – podkreślił Franciszek. – A następnie «wykroczenie» Jezusa: miłość, która każe nam wyjść poza konwenanse, która wzywa nas do przezwyciężenia uprzedzeń i strachu przed wmieszaniem się w życie drugiego człowieka. Uczmy się być wykraczającymi jak ci dwaj: jak trędowaty i jak Jezus.“

Po modlitwie Anioł Pański, Papież skierował słowa wdzięczności pod adresem tych, którzy działają na rzecz migrantów. Przyłączył się szczególnie do głosu biskupów kolumbijskich, którzy z uznaniem przyjęli decyzję władz swojego kraju o wdrożeniu statusu ochrony tymczasowej dla migrantów wenezuelskich przebywających do Kolumbii, który ułatwia ich przyjęcie, ochronę oraz integrację. Franciszek zauważył, że tego nie robi bogaty kraj, szczególnie rozwinięty, ale kraj, który ma wiele problemów z rozwojem, z biedą, będący prawie 70 lat w stanie wojny wewnętrznej. Pomimo tych problemów miał odwagę zwrócić się w stronę migrantów.

Ojciec Święty wspomniał także, że dziś przypada święto świętych Cyryla i Metodego, ewangelizatorów narodów słowiańskich, ogłoszonych przez św. Jana Pawła II współpatronami Europy.

„Serdecznie pozdrawiam wszystkie wspólnoty żyjące na terenach ewangelizowanych przez Świętych Braci. Niech ich wstawiennictwo pomoże nam znaleźć nowe sposoby przekazywania Ewangelii. Ci dwaj nie obawiali się znajdować nowych dróg komunikowania Ewangelii. Niech ich wstawiennictwo wzmoże w Kościołach chrześcijańskich pragnienie dążenia do pełnej jedności przy jednoczesnym poszanowaniu różnic.“

Z okazji wspomnienia św. Walentego, Franciszek złożył życzenia narzeczonym i zakochanym, zapewnił ich o swojej modlitwie oraz udzielił im błogosławieństwa. Papież przypomniał, że w najbliższą środę rozpoczyna się Wielki Post, okres sprzyjający temu, aby w świetle wiary i nadziei spojrzeć na przeżywany obecnie kryzys. Poprosił także, aby nie zapomnieć o trzech słowach charakteryzujących styl Jezusa: bliskość, współczucie oraz czułość.

Oceń treść:
Źródło:
;