Imieniny: Serwacego, Roberta, Glorii

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorego

40. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II

Solidarność

 fot. Fotolia.com

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się!” zapraszają do udziału w wolontariacie. Projekt jest skierowany do młodzieży szkół średnich oraz studentów.

- Plan stworzenia wolontariatu zrodził się już dawno. Mieliśmy przygotowane szkolenia w ubiegłym roku, ale pandemia trochę nas opóźniła. Jednak postanowiliśmy powoli zacząć, bo zainteresowanie naszym projektem jest naprawdę duże - opisuje ks. Dariusz Chrostowski, odpowiedzialny za inicjatywę.

Jak dodaje, organizatorzy wolontariatu stawiają na wszechstronny rozwój młodych poprzez szkolenia, pomoc w organizacji wydarzeń charytatywnych i kulturalnych oraz twórcze spędzanie wolnego czasu. - Szukamy ludzi z pasją, którzy chcą się rozwijać i nie robić tego tylko dla siebie, ale również dla drugiego człowieka. Bo tylko w taki sposób będziemy w stanie zmieniać nasze otoczenia na lepsze - podkreśla kapłan.

Wskazuje, że bardzo ważną rolę odgrywa tutaj osoba św. Jana Pawła II, która patronuje instytucjom koordynującym wolontariat. - Papież Polak zawsze uczył, że nikt nie żyje tylko dla siebie, a pełnię człowieczeństwa osiąga się poprzez zaangażowanie na rzecz bliźniego. Na to właśnie chcemy uwrażliwiać wszystkich, którzy do nas trafią i mamy nadzieję, że będzie to dla nich bodziec do rozwoju osobistego i duchowego - tłumaczy ks. Chrostowski.

Pierwsza akcja wolontariuszy już się odbyła. W grudniu przygotowano paczki świąteczne dla podopiecznych z domów dziecka.

- Pojechaliśmy wspólnie do ofiarodawców i darczyńców, którzy przekazali nam do paczek różne rzeczy, w tym słodkości. Następnie wspólnie przygotowaliśmy paczki, które dzieciom rozdał św. Mikołaj - wspomina ks. Chrostowski.

Dzięki udziale w wolontariacie zainteresowani będą mieli także możliwość uczestnictwa w koncertach i eventach organizowanych przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się”, bezpłatnego wejścia na wszystkie ekspozycje Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się”, a także wyjazdów i spotkań integracyjnych.

W każdym miesiącu w ramach wolontariatu przewidziano jedno spotkanie szkoleniowe i jedną akcję. Na wolontariat można zapisać się w soboty o godz. 10:00 w Centrum Wolontariatu (budynek obok Sanktuarium św. Jana Pawła II o nazwie „CARITAS”). Szczegółowe informacje dostępne są natomiast pod adresem e-mail: dariusz.chrostowski@idmjp2.pl.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami. Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się” stanowi miejsce dialogu oraz upowszechnia i twórczo rozwija dziedzictwo Jana Pawła II, promując duchowość papieża Polaka i działając na polu nauki i edukacji.

Oceń treść:
Źródło:
;