Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Kalendarium Jana Pawła II

1 października

fot. Piotr Tumidajski Biskupi podczas Mszy św.

Pierwszy dzień października jest związany z kilkoma wydarzeniami z pontyfikatu Jana Pawła II.

 

  • W dniach 1-30 października 1987 roku odbyło się VII zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów pod hasłem „Powołanie i posłannictwo świeckich w Kościele i świecie w 20 lat po Soborze”. Formalnie wzięło w nim udział 232 ojców synodalnych, ekspertów i innych zaproszonych gości. W rzeczywistości jednak było ich mniej, gdyż niektórzy (np. z ówczesnej Czechosłowacji i Wietnamu) nie mogli przybyć do Rzymu. Posynodalną adhortację apostolską „Christifideles laici” Jan Paweł II ogłosił 30 grudnia 1988 roku.
  • Z kolei cztery lata później, 1 października 1999 roku rozpoczęło się VII zgromadzenie specjalne Synodu Biskupów, drugie dla Europy. Do 23 października 236 osób (w tym 179 ojców synodalnych) obradowało na temat „Jezus Chrystus żyjący w swoim Kościele źródłem nadziei dla Europy”. Efektem ich prac jest adhortacja apostolska „Ecclesia in Europa”, ogłoszona przez papieża 28 czerwca 2003 roku.
  • Tego samego dnia Jan Paweł II podpisał dwa dokumenty. Pierwszym z nich jest List apostolski w formie motu proprio „Spes Aedificandi”, w którym ogłosił św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża współpatronkami Europy. Drugim dokumentem jest „List Ojca Świętego do moich Braci i Sióstr - ludzi w podeszłym wieku”. Jest to niezwykle osobisty i serdeczny tekst, w którym papież podzielił się swoimi myślami i treściami biblijnymi dotyczącymi tego etapu ludzkiego życia.
  • Natomiast rok później, 1 października 2000 roku, Jan Paweł II dokonał w Watykanie kanonizacji 123 błogosławionych, w tym 120 męczenników z Chin.