Kalendarium Jana Pawła II
10 października
Wyniesienie Polaka na ołtarze i 24. zagraniczna podróż apostolska – te wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II wiążą się z dzisiejszą datą.
- W 1982 roku papież kanonizował w Rzymie o. Maksymiliana Marię Kolbego. Na uroczystości był obecny Franciszek Gajowniczek, za którego franciszkanin oddał dobrowolnie życie w sierpniu 1941 roku w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. W homilii Jan Paweł II mówił: "Ojciec Maksymilian Kolbe, więzień obozowy, upomniał się w obozie śmierci o prawo do życia niewinnego człowieka – jednego z milionów. Ten człowiek żyje po dzień dzisiejszy, i jest wśród nas obecny. Ojciec Kolbe upomniał się o prawo do życia, wyrażając gotowość pójścia na śmierć w jego zastępstwie, ponieważ tamten był ojcem rodziny i jego życie potrzebne było najbliższym. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe potwierdził w ten sposób prawo Stwórcy do życia niewinnego człowieka, dał świadectwo Chrystusowi i miłości".
- Dwa lata później – w dniach 10-13 października 1984 roku – Ojciec Święty odbył pielgrzymkę historycznym szlakiem wyprawy Krzysztofa Kolumba i pierwszych misjonarzy. Zainaugurował też wówczas nowennę przygotowującej do obchodów Jubileuszu 500–lecia odkrycia i ewangelizacji Nowego Świata, który miał miejsce 12 października 1992 roku. Pierwszym etapem tej podróży była Hiszpania. W sanktuarium Matki Bożej del Pilar w Saragossie papież podkreślił charakter misyjny tej pielgrzymki. Dziękował Hiszpanii za trud głoszenia Ewangelii i podkreślał wartość kultu Matki Bożej. Następnie Jan Paweł II udał się na Dominikanę. W katedrze w Santo Domingo odwiedził grób Krzysztofa Kolumba. Głównym punktem była Msza święta z udziałem ok. 400 tys. wiernych, podczas której Ojciec Święty modlił się o nową ewangelizację. Ostatnim etapem papieskiej podróży było Portoryko. Jan Paweł II ukazał mieszkańcom wyspy Maryję jako Matkę Bożej Opatrzności. Podkreślił też, że miłość do Maryi zawdzięczają oni pierwszym misjonarzom.