Imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

Kalendarium Jana Pawła II

10 września

10 września rozpoczęły się aż cztery zagraniczne podróże apostolskie Jana Pawła II.

 

  • W 1983 roku papież odwiedził Austrię. Celem austriackiej pielgrzymki był udział w uroczystościach 300. rocznicy odsieczy wiedeńskiej oraz w XIV Katholikentag. Tematem tego odbywającego się co 2-4 lata spotkania świeckich katolików z krajów niemieckojęzycznych było ”Żyć nadzieją – dawać nadzieję”. Jan Paweł II odwiedził również słynne sanktuarium maryjne w Mariazell, gdzie dokonał aktu zawierzenia Kościoła austriackiego Matce Bożej. Poza tym Ojciec Święty spotkał się w wiedeńskim domu opieki z osobami chorymi i w podeszłym wieku. Na trasie tej pielgrzymkii nie zabrakło także spotkania papieża z młodzieżą.
  • W 1987 roku papież udał się do USA i Kanady. Temat 9-dniowej pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych brzmiał: „Jedność w dziele posługiwania”. Jan Paweł II wziął m.in. udział w obchodach 200. rocznicy uchwalenia Konstytucji USA. Niezwykle ważne było spotkanie z czarnoskórymi kapłanami, podczas którego papież mówił o pokojowych formach walki o uznanie obywatelskich praw dla Murzynów. Wyraźnie podkreślił, że „nie ma Kościoła czarnego, ani białego, ani amerykańskiego. Jest i musi być w jednym Kościele Chrystusowym miejsce dla czarnych, białych, Amerykanów, dla każdej kultury i każdej rasy”. Ostatnie 3 dni swej wizyty w Ameryce Płn. Jan Paweł II spędził w Kanadzie. Głównym celem było spotkanie z rdzennymi mieszkańcami tego kraju. Miało do niego dojść już w 1984 roku, w czasie pierwszej podróży Ojca Świętego do Kanady. Ze względu na złe warunki pogodowe nie bylo to wówczas możliwe, ale papież obiecał miejcowym Indianom, że przy najbliższej okazji spotka się z nimi. Po trzech latach udało się to zrealizować. Nad brzegiem rzeki Mackenzie ustawiono pomnik w kształcie ściętej piramidy, z czterema rzędami schodów z czterech stron świata. Nawiązując do indiańskiej tradycji Jan Paweł II modlił się o błogosławieństwo Boże dla wody, ognia, powietrza i ziemi. Papież podkreślił prawa Indian do właściwego im terytorium i do sprawiedliwego samorządu, a także wezwał ich do zachowania swej tradycji i kultury słowa.
  • W 1988 papież udał się do Afryki. Od 10 do 19 września odwiedził Zimbabwe, Botswanę, Lesotho, Suazi i Mozambik. Przewodnią myślą papieskich przemówień była obrona godności osoby ludzkiej. Jan Paweł II poruszał główne problemy tej części kontynentu: wojny, głodu, nędzy, analfabetyzmu. Zwracał też uwagę na konieczność ochrony tych wartości, które służą dobru wspólnemu, przede wszystkim małżeństwa i rodziny. W Lesotho Ojciec Święty beatyfikował francuskiego zakonnika, o. Józefa Gérarda. Po przybyciu papieża do tego kraju doszło do tragicznego wydarzenia. Partyzanci z Ruchu Wyzwolenia Lesotho uprowadzili autokar z pielgrzymami z RPA i domagali się widzenia z miejscowym królem i Janem Pawłem II. W wyniku zamieszek zginęło 6 osób, a 29 zostało rannych. Na zakończenie wizyty papież odwiedził w szpitalu ranne ofiary. Natomiast w Mozambiku Jan Paweł II odwiedził w dzielnicy nędzy jedno małżeństwo i 85-letnią staruszkę. W szpitalu spotkał się z kolei z ofiarami wojny domowej.
  • W 1994 roku w dniach 10-11 września 1994 roku (kilka miesięcy przed zakończenie wojny domowej na Bałkanach) Jan Paweł II przebywał w Chorwacji. Papież wziął udział w obchodach 900-lecia erygowania archidiecezji w Zagrzebiu. Wizyta w stolicy miała być jednym z kilku etapów tej pielgrzymki, ale podróż do Sarajewa i Belgradu nie mogła się jednak odbyć z powodu trwającej tam wojny. Ojciec Święty wiele razy nawiązywał do tego konfliktu i wzywał wszystkich do przebaczenia, pojednania i pokoju.