Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Kalendarium Jana Pawła II

2 listopada

fot. Krzysztof Petela Katedra wawelska, romańska krypta św. Leonarda.

2 listopada 1946 ks. Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę.

2 listopada 1946 ks. Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą spośród trzech mszy prymicyjnych. Miało to miejsce w najstarszej zachowanej kaplicy wzgórza wawelskiego – krypcie św. Leonarda. Przy neoromańskim ołtarzu  młody kapłan podlił się między innymi w intencji zmarłych członków najbliższej rodziny. Jako papież, Jan Paweł II kilkakrotnie przybywał na modlitwę do krypty św. Leonarda.

Obrazek prymicyjny ks. Karola Wojtyły

Oryginalny obrazek prymicyjny ks. Karola Wojtyły

 

W związku z tym, że święcenia kapłańskie otrzymałem w Uroczystość Wszystkich Świętych, wypadło mi odprawić Mszę św. prymicyjną w Dzień Zaduszny, 2 listopada 1946 roku. W tym dniu każdy kapłan może odprawić trzy Msze św. i dlatego też te moje Prymicje miały charakter "troisty". Odprawiłem te trzy Msze św. w krypcie św. Leonarda, która stanowi część wcześniejszej tzw.Hermanowskiej Katedry biskupiej w Krakowie na Wawelu. Obecnie krypta św. Leonarda należy do całości grobów królewskich. Wybierając tę kryptę na miejsce pierwszych Mszy Św., chciałem dać wyraz szczególnej więzi duchowej z wszystkimi, którzy w tej Katedrze spoczywają. Katedra Wawelska jest niezwykłym fenomenem. Jest bowiem, tak jak żadna inna świątynia w Polsce, nasycona treścią historyczną, a zarazem teologiczną. Spoczywają w niej królowie polscy, poczynając od Władysława Łokietka. W tej świątyni byli oni koronowani i tu składano później ich doczesne szczątki. Ten, kto nawiedza Katedrę Wawelską, musi stanąć twarzą w twarz wobec historii Narodu.

Odprawiając prymicyjną Mszę św. w krypcie św. Leonarda pragnąłem uwydatnić moją żywą więź duchową z historią Narodu, która na Wzgórzu Wawelskim znalazła swą szczególną kondensację. Ale nie tylko to. Jest w tym fakcie także głęboki moment teologiczny. Święcenia kapłańskie, jak wspomniałem, przyjąłem w Uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy Kościół daje wyraz liturgiczny prawdzie o Świętych Obcowaniu - Communio Sanctorum. Święci to ci, którzy przez wiarę mają udział w tajemnicy paschalnej Chrystusa i oczekują ostatecznego zmartwychwstania.


Jan Paweł II, Dar i Tajemnica, Wydawnictwo św. Satnisława BM, 1996