Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Galerie-> Inne

Fatima 100 lat po objawieniach

Od 13 maja do 13 października 1917 roku Matka Boża sześciokrotnie ukazała się w okolicach Fatimy trojgu pastuszków – Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos. Od tych wydarzeń mija właśnie sto lat.

Dziś Fatima jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie. W 1928 roku zaczęto budować bazylikę, która ćwierć wieku później została konsekrowana. Portugalskie sanktuarium odwiedziło dotychczas czterech papieży. Pielgrzymka papieża Pawła VI miała miejsce 13 maja 1967 r. i przypadła w 50. rocznicę cudownych objawień Matki Bożej. Jan Paweł II uczynił to trzykrotnie. 13 maja 2010 Benedykt XVI odwiedził Fatimę na swoje osobiste życzenie a trzy lata później jego następca, papież Franciszek, w setną rocznicę objawień przewodniczył uroczystościom w Fatimie.

13 maja 2007, w ramach 90. rocznicy objawień fatimskich poświęcono nowy kościół Trójcy Świętej. Świątynia ma 9 tys. miejsc siedzących jest jednym z największych na świecie kościołów katolickich. Jak dotychczas, jest to największa budowla sakralna XXI wieku.

Oceń treść:
;
;