Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Kalendarium Jana Pawła II

23 maja

W 1998 roku Jan Paweł udał się na północ Włoch. Podczas dwudniowej wizyty odwiedził Vercelli i Turyn.

 

Była to 123. pielgrzymka papieża na terenie Włoch. Turyn odwiedził on już wcześniej: w latach 1980 i 1988 oraz w 1978 roku, jeszcze jako kardynał, z okazji wystawienia Całunu Turyńskiego.

23 maja w Vercelli Jan Paweł II beatyfikował ks. Secondo Pollo  wychowawcę młodzieży i kapelana strzelców alpejskich, poległego podczas II wojny światowej.

Następnego dnia Ojciec Święty udał się helikopterem do Turynu, gdzie ogłosił kolejnych trzech nowych błogosławionych pochodzących z Piemontu: Jana M. Boccardo, Teresę G. Michel i Teresę Bracco.

Ostatnim wydarzeniem wizyty w Piemoncie było nawiedzenie katedry, gdzie od 18 kwietnia 1998 roku wystawiony był Całun Turyński. Jan Paweł II zatrzymał się na chwilę adoracji przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy Narodzenia Pańskiego, a potem modlił się długo przed Całunem. Następnie przewodniczył liturgii Słowa, podczas której wygłosił homilię poświęconą tej niezwykłej ikonie, która „każdego człowieka myślącego pobudza do głębokiej refleksji i może nawet wpłynąć na zmianę jego życia”.