Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Kalendarium Jana Pawła II

29 maja

29 maja mija rocznica dwóch wydarzeń, które miały miejsce podczas pontyfikatu Jana Pawła II.

 

  • W 1982 roku w ramach pielgrzymki do Wielkiej Brytanii, w anglikańskiej katedrze w Canterbury miało miejsce historyczne spotkanie ekumeniczne z udziałem Papieża, prymasa Wspólnoty anglikańskiej abpa Roberta Ruńcie oraz przywódców religijnych innych wyznań. W trakcie tego spotkania Jan Paweł II i abp Runcie podpisali Wspólną Deklarację, w której uznali osiągnięte postępy na drodze ku jedności oraz przedstawili podjęty plan współpracy, dzięki któremu zostaną przezwyciężone wszystkie antagonizmy.
  • Papież odprawił także Mszę na londyńskim stadionie Wembley. W homilii uświadomił zebranej 80-tys. grupie wiernych wielkość chrześcijańskiego powołania.
  • W 1993 roku Ojciec Święty dokonał zamknięcia II Synodu Diecezji Rzymskiej, który odbył się w latach 1986-1993. W 2003 roku, na spotkaniu z rzymskim duchowieństwem, Jan Paweł II podkreślił, że synod ten "był dla diecezji rzymskiej w sposób konkretny wielką szkołą komunii". I zaznaczył, że to przede wszystkim kapłani są "odpowiedzialni za to, aby jego przesłanie znalazło praktyczny wyraz w codziennym życiu wspólnoty parafialnej".